Jak se zbavit rosení oken?

Zná to pravděpodobně každý z nás. Předevšímv koupelně, v kuchyni nebo v ložnici dochází v chladnějších a zimních měsících k viditelnému rosení oken, které je projevu ve vnitřních částech objektu.

Tento proces je na rozdíl od toho vnější rosení, jež je pouze potvrzením kvality vašeho zasklení, nežádoucím a obtěžujícím prvkem libovolného interiéru. Rosení oken je známkou nadměrné vlhkosti, která může způsobovat nejenom zhoršené dýchání, potažmo životní podmínky, ale také nepříjemnou tvorbu plísní.

Proč dochází ke kondenzaci vlhkosti?

Tento jev je naprosto běžný a dochází k němu především při spojení vlhkého a teplejšího vzduchu v objektu s chladným rámem zaklení, respektive sklem. Čím kvalitnější okna máte, tím je tento proces samozřejmě minimalizován. Rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem tak může být viditelný.

Největší tepelné mosty na okenních rámech jsou zřejmé hlavně ve spodních částech těchto konstrukčních prvků, což je do značné míry realizováno u distančního rámečku, který může být vyroben z rozdílných materiálů.

Jak zabránit rosení oken?

Spousta majitelů plastových oken si na tuto otázku dokáže poměrně rychle a jednoduše odpovědět. Stačí jednou za čas vyvětrat místnost a zbavit se vlhkosti. Tvrzení, které je však správné pouze z poloviny.

Větrání je především u plastových prvků velice důležité. Nutné je však větrat s maximální pravidelností a krátce. Tento proces je vhodné realizovat alespoň jednou za dvě hodiny a na několik minut. Vlhký vzduch odejde z místnosti a je tam vpuštěn nový a mnohem sušší. Ten je sice studenější, ale lze ho velice jednoduše ohřát, proto se není třeba bát jakýchkoliv vzrůstajících nákladů na vytápění, pakliže často větráte.

Pokud poklesne vlhkost vzduchu ve vnitřním prostoru, můžete očekávat i odeznění rosení okna, které způsobuje nejrůznější obtíže. Na závěr bychom ještě rádi upozornili, že větrání namikroventilaci není v zimě to samé, jako v létě. V chladném vnějším prostředí tento proces pouze umocňuje nepříjemné rosení. Proto větrání provádějte opravdu při pootevřeném okně.

Mohlo by vás zajímat: