Plzeň

Plzeň je čtvrtým největším městem České republiky. Jedná se o nejvýznamnější město západních Čech. Rozkládá se na ploše 137,65 km² a žije zde přes 167 000 obyvatel. Město leží na soutoku čtyř řek – Radbuzy, Úhlavy, Úslavy a Mže. Spojují se v Berounku. Plzeň je průmyslové město, především strojírenské. V České republice, ale i ve světě je Plzeň známá jako město piva. Vaří se tu Prazdroj a Gambrinus. Kromě toho je Plzeň významným centrem vzdělání, a to především díky Západočeské univerzitě.

Plzeň má deset městských obvodů. Nejnovější dva obvody byly k městu připojeny roku 2003. Dříve šlo o samostatné obce. Jsou jimi Lhota a Malesice.

V Plzni jsou mnohé významné památky a další zajímavá místa. Městu dominuje náměstí s gotickým Chrámem sv. Bartoloměje, který byl vystavěný již roku 1292. Z dalších významných památek si jmenujme Velkou synagogu, Divadlo J. K. Tyla, Západočeské muzeum a za návštěvu stojí i historické podzemí. Zájemci o umění by si neměli nechat ujít Západočeskou galerii v Plzni. Oblíbená je i tamější zoologická zahrada.