Ostrava

Ostrava představuje statutární a krajské město. Rozkládá se na ploše 214,23 km² a žije v něm téměř 300 tisíc obyvatel. Jedná se o třetí největší město v České republice. Rozkládá se na rozhraní Slezska a Moravy. Nedaleko Ostravy je již hranice s Polskem (ve vzdálenosti cca 10 km). Město leží na soutoku čtyř řek – Odry, Opavy, Ostravice, Lučiny.

V Ostravě je mnoho škol. Kromě toho jde o významné kulturní město se čtyřmi stálými divadly. Je tu mezinárodně známá Janáčkova filharmonie Ostrava. Každoročně zde probíhá mezinárodní festival Janáčkův máj.

V Ostravě jsou četné památky a zajímavá místa. Z těch nejvýznamnějších to je Kostel sv. Václava ze 13. století, Ostravské muzeum, Hasičské muzeum, Pivovarské muzeum, Zoo Ostrava, Slezskoostravský hrad, Svět miniatur Miniuni, Pohádkový svět strašidel, Geologický pavilon Prof. F. Pošepného, Rozhledna na Landeku, Katedrála Božského spasitele atd. Chcete-i se pobavit v hospodě či klubu, je chronicky známou Stodolní ulice. V této jediné ulici najdete více než padesát zábavných podniků.