Olomouc

Olomouc je šesté největší město v České republice. Nachází se v Hané a je podle něj pojmenovaný kraj – Olomoucký kraj. Rozkládá se na ploše 103,36 km² a žije zde necelých 100 tisíc obyvatel. Olomouc se člení na 26 částí města, které se vesměs shodují s katastrálními územími.

Olomouc láká turisty svými zajímavými památkami. Nejvýznamnější z nich je Sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl vystavěný v letech 1716 až 1754. Jde o nejvyšší sousoší České republiky. Z dalších památek města si uveďme Olomoucký hrad (jeden z nejvýznamnějších hradů v ČR), Zdíkův palác, Kapitulní děkanství, Katedrálu svatého Václava, klášter Hradisko, Kostel svatého Mořice, soubor barokních kašen a sloupů atd.

Olomouc je i významným kulturním městem. Pořádají se tu mnohé kulturní akce, např. Academia film Olomouc (mezinárodní festival dokumentárních filmů), Český pivní festival, Týden improvizace, Přehlídka animovaného filmu atd. Ve městě jsou četná divadla, muzea, knihovny, nakladatelství, galerie atd.