Změna sazby za elektřinu může znamenat snížení ceny za elektřinu

Mnoho odběratelů elektřiny je spokojeno se současným dodavatelem elektřiny a nehledá úspory v podobě změny dodavatele. Patříte mezi ně? Možností jak uspořit je mnoho. Jedna z těchto možností není přitom náročná. Ušetřit lze výměnou současné sazby elektřiny za jinou. Je tedy nutné zjistit, jestli sazba elektřiny, kterou máte objednánu, vyhovuje současným požadavků a potřebám domácnosti. Úspora pak může spočívat v několika krocích.

  • Prvním krokem je zjištění Vaší současné sazby

To zjistíte velmi snadno – stačí nalézt poslední vyúčtovací fakturu, na které lze sazbu dohledat. Pokud vyúčtování právě v ruce nemáte, je možné se telefonicky či e-mailem informovat buďto u Vašeho dodavatele, tak také u distributora.

  • Druhým krokem je krátké studium sazeb, které naleznete níže.

Proč nemám ideálně nastavenu sazbu?

Pokud jste dům či byt koupili a souběžně provedli se stávajícím majitelem odběrného místa přepis tohoto místa na Vaši osobu, sazba se obvykle nemění a zůstává. Z historických důvodů tak může být nastavena nepřesně a nevhodně. U domu např. proběhla později rekonstrukce, přešlo se na jiný typ vytápění apod. Pokud jste majiteli novostavby, může jít o neznalost či o volbu modernějšího designu, např. podlahové vytápění. Zjednodušeně řečeno, pro přiznání určité sazby je třeba splnit určité podmínky.

Připomeňme si typy sazeb a podmínky přidělení

  • D01d, D02d – jednotarifový produkt pro běžně vybavené odběrné místo

Takřka vždy ušetříte s D02d, sazba D01d se vyplatí pouze při velmi malé spotřebě. Změnu lze vyřídit velmi rychle a jednoduše, úspora může býti v řádech tisíců korun.

  • D25d, D26d – dvoutarifová sazba s operativním řízením doby platnosti NT po dobu 8 hodin. Po dobu 8 hodin můžete využívat nízký tarif, který je levnější. Tato doba je rozprostřena v průběhu 24h.

Většinou se týká prostor, které jsou vybaveny bojlerem. Téměř vždy ušetříte se sazbou D26d, ale pozor – je třeba splnit několik podmínek. Tou nejzásadnější je prokázat, že součtový instalovaný příkon akumulačních elektrických spotřebičů činí nejméně 55 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem v odběrném místě.

  • D35d – dvoutarifová sazba s operativním řízením doby platnosti NT po dobu 16 hodin. Po dobu 16 hodin můžete využívat nízký tarif, který je levnější. Tato doba je rozprostřena v průběhu 24h.
  • D45d – dvoutarifová sazba s operativním řízením doby platnosti NT po dobu 20 hodin. Po dobu 20 hodin můžete využívat nízké tarif, který je levnější. Tato doba je rozprostřena v průběhu 24h. Zde pak dochází k výrazným úsporám i za provoz elektrických spotřebičů v domácnosti.

Sazba určená pro bydlení, které obsahuje podlahové vytápění, popř. přímotopy. I zde je podstatná podmínka – součtový instalovaný příkon přímotopných elektrických spotřebičů, včetně instalovaného příkonu akumulačního spotřebiče pro ohřev teplé užitkové vody, je-li takový spotřebič instalován, musí činit nejméně 40 % příkonu odpovídajícího hodnotě hlavního jističe před elektroměrem v odběrném místě.

  • D55d – dvoutarifová sazba pro vytápění s tepelným čerpadlem uvedeným do provozu do 31. března 2005 a operativním řízením doby platnosti NT po dobu 22 hodin
  • D56d – dvoutarifová sazba pro vytápění s tepelným čerpadlem uvedeným do provozu od 1. dubna 2005 a operativním řízením doby platnosti NT po dobu 22 hodin

Myslíte si, že můžete změnou sazby ušetřit?

  • Nechte si poradit – využijte Vašeho dodavatele a nechte si udělat rozbor na základě klasického klientského požadavku /stačí e-mailem/.
  • Pokud jste si změnou jisti, kontaktujte svého dodavatele elektřiny – ideálně písemně / ve většině případů bude třeba tzv. stanoviska, popř. revizní zprávy apod. – obrňte se tedy trpělivostí, konečná úspora může být skutečně zásadní.

Další relevantní informace k tomuto tématu můžete najít na blogu odborníka z praxe, Michala Eisnera. Ten pro vás připravil článek Uspořit na energiích lze i beze změny dodavatele