Změna dodavatele plynu a elektřiny mezi dveřmi

Změna dodavatele plynu nebo elektřiny není tak těžká, jak si možná řada z vás myslí. Důkazem toho jsou i jednoduché triky a praktiky, které používají podomní prodejci elektřiny a plynu. Smysl celé akce, na kterou jsou tito prodejci školeni profesionály, je jednoduchý – za každou cenu se dostat ke smlouvě elektřiny nebo plynu.Řada z vás se jistě s tímto jednáním již setkala a mnozí z vás i tomuto neprofesionálnímu jednání podlehli.

Celá situace začíná jednoduše. Do vybrané lokace přijede vozidlo, z kterého vystoupí pět profesionálních prodejců s připravenými deskami. Jedná se o pány i dámy oblečené do společenského úboru. Po rozdělení vchodů a ulic se domluví na čase odjezdu a vyráží na lov zákazníků.

Změna dodavatele elektřiny v živém přenosu

Je nedělní dopoledne. V hrnci vaří polévka, v troubě se peče nedělní oběd. Do této pohody najednou zvoní zvonek a vy si při cestě ke dveřím říkáte „*kdopak to může být?*“. Otevíráte dveře a začíná přesně nacvičená „*oneman show*“ v roli „*obchodního zástupce*“ společnosti.

zástupceDobrý den, jsme od společnosti EoN a jdeme Vám snížit tarif za elektřinu, jste osoba, na kterou je elektřina v tomto bytě zapsána?

Než se stačíte jakkoli nadechnou a zareagovat na prvotní, pro vás neuvěřitelnou větu, zástupce společnosti předkládá svůj průkaz, který obratem schovává a dodává.

zástupceSpolečnost EoN snižovala elektřinu, patrně vám volali, ale přesto, abychom si byli jisti tak se změna řeší individuálním přístupem. Mohli byste nám předložit fakturační vyúčtování, abychom zkontrolovali, jestli k této změně nedošlo?

Věta, při které neznalý člověk ochotně donese vyúčtování se všemi informacemi, které obchodník potřebuje ke změně smlouvy. Po překontrolování smlouvy, s vámi obchodník sepisuje smlouvu novou, aniž byste o tom věděli.

Zákazník má právo se ptát na to co jej v oblasti změny energií zajímá

Obrana proti takhle sofistikovanému útoku na spotřebitele je přitom jednoduchá. Stačí říct, „*děkuji nechci*“. Jak ale podvodníka poznat? Jednoduše – vyptávat se. Stačí jednoduchá otázka, zda-li vám jdou nabídnout zprostředkování smlouvy nového dodavatele. V případě kladné odpovědi lze poděkovat a rozloučit se v dobrém. V případě, že budou trvat na tom, že jsou od EoN, nekompromisně zavírejte své dveře. Společnosti EoN, RWE a PRE svoji elektřinu a plyn neprodávají mezi dveřmi. Jak náš rozhovor pokračoval?

Toto divadelní představení bylo včas zastaveno a k překvapení obchodního zástupce jsme se začali ptát my.

CenaPlynu.cz > Mohl bych vidět ještě jednou Váš průkaz prosím? zástupceano, samozřejmě[zástupce náš dotaz zatím nevyvedl z míry]

CenaPlynu.cz > Na kartičce, ale nemáte EoN, nýbrž společnost XY, jak tomu mám tedy rozumět?zástupceano, jsme ze společnosti XY, ale s pověřením společnosti EoN, provádíme kontrolu smluv[zástupce začíná být nervózní]

CenaPlynu.cz > O jakou kontrolu smluv se prosím jedná? zástupcejedná se o kontrolu, zda zákazník nemá zafixovaný tarif elektřiny. V tomto případě ke změně došlo a naše služba není nezbytná [sám zástupce defacto nerozumí, co vlastně nabízí a co fixace vůbec znamená. Jde tedy jen o záminku vylákání smlouvy]

CenaPlynu.cz > [už i nás přestávalo toto zrůdné divadlo bavit] Podívejte, rovnou mi řekněte, za kterého dodavatele energií tady jste. Evidentně Vám jde o podepsání změny dodavatele elektřiny.zástupceano, jsme ze společnosti XY a zprostředkováváme smlouvy dodavateli XY [zástupce si již začal balit svoji taštičku]

CenaPlynu.cz > proč to tedy neřeknete rovnou a představujete se jako EoN, kterého patrně tímto poškozujete? zástupceabychom ušetřili čas. Kontrolujeme smlouvy, jestli nemají zákazníci zajištěnou fixaci. [evidentní lež]

Po tomto zjištění zástupce společnosti poděkoval a odešel k sousedním dveřím. K mému překvapení se sousední domácnost nechala touto technikou snadno zmást a začala hledat smlouvu. Naštěstí smlouvu nenašla a tak obchodník, dá-li se to tak nazvat, odchází s nepořízenou.

Ke změně dodavatele plynu a elektřiny postačuje pár záznamů ze smlouvy

Nebuďte tedy k vaší peněžence lhostejní. Pokud se vám taková situace stane, vyptávejte se. Neříkáme, že nelze změnit dodavatele plynu či elektřiny mezi dveřmi. Samozřejmě, že to lze. Způsob, jakým však jsou tyto cenné údaje mnohdy shromažďovány, je na hranici zákona. Za hranicí zákona jsou pak praktiky, které se někteří prodejci také nezdráhají použít. Jedná se o neseznámení zákazníka se změnou dodavatele, podávaní falešných informací či dokonce podepsání smlouvy.

Těžko říct, zda dodavatel, kterého takto zprostředkovávají, o těchto praktikách ví. Změnu dodavatele energií mezi dveřmi totiž žádný dodavatel sám neprovádí. Vždy se jedná o zprostředko­vatelské společnosti, které patrně svůj obchodní model realizují ve vlastní režii.

Samozřejmě, že námi uváděný příklad nemusí nastat vždy. Stávají se i situace, kdy se prodejce slušně představí a předloží nabídku změny dodavatele elektřiny nebo plynu. Nabídka se však vždy týká pouze jedno dodavatele.

Pokud se vám přeci jen stane, že smlouvu mezi dveřmi podepíšete, jsou zde možnosti jak takovou situaci řešit. Zajímavý článek na toto téma publikovala advokátní kancelář Slavičín Valašské Klobouky (http://www.advokat-zlinsko.cz) ve svém článku Změna dodavatele elektřiny a plynu.

Se CenaPlynu.cz je změna dodavatele plynu i elektřiny také jednoduchá. My vás však na rozdíl od podomních prodejců k ničemu nenutíme, porovnání elektřiny nebo porovnání plynu téměř všech dodavatelů si u nás můžete jednoduše a rychle provést sami. Snadno tak zjistíte, který dodavatel vám cenově a charakterově bude nejblíž. V případě zájmu můžeme změnu dodavatele elektřiny nebo plynu provést společně. Tato výpomoc je samozřejmě zdarma. Rádi vám pomůžeme snížit náklady za energie ve vaší domácnosti či firmy.

*Záměrně názvy společností neuvádíme, aby nedošlo k poškození jejich dobrého jména.

Máte podobnou nebo jinou zkušenost? Jste podomním obchodníkem? Podělte se s našimi čtenáři.Ozvěte se nám.