Jaké jsou zdroje osvětlení?

Jaké máme další zdroje světla? Klasické žárovky dlouhá léta svítily ve všech domácnostech, ale pro jejich četné nevýhody se jejich výroba ukončuje. Doprodávají se ještě jejich zásoby, ale nové se už nevyrábí.

V dnešní době jsou už neefektivním a především drahým zdrojem světla. Snížení spotřeby elektrické energie je základním předpokladem pro moderní svícení.

Nevýhodou běžných žárovek je i nízká účinnost přeměny energie, malá životnost a vysoká povrchová teplota. Používáte už jiný zdroj světla, nebo stále ještě využíváte klasických žárovek? A už máte představu o tom, čím je nahradíte, až v obchodech dojdou?

Druhy světelných zdrojů

Žárovku je možné nahradit třemi základními zdroji světa. Jsou jimi:

  • kompaktní zářivky: Představují vhodnou náhradu za klasické žárovky. Oproti nim je elektrická spotřeba menší o 60 – 80%. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že jejich pořizovací cena je vyšší. Pohybuje se kolem dvou set korun. Vydrží však až 20 tisíc hodin. Životnostklasické žárovky se odhaduje kolem 1 000 hodin. Kompaktní žárovky se prodávají v různých tvarech. Abychom kompaktní zářivky jen nechválili, připomeneme si i jejich nedostatky. Tím hlavním je, že trvá déle, než se plně rozsvítí. Proto je nevolte tam, kde rozsvěcujete jen na chvilku, např. na záchod.
  • halogenové žárovky: I tato varianta je úspornější než klasická žárovka, ale ne tolik jako kompaktní zářivka. Vydrží kolem 2 – 3 000 hodin a ušetříte cca 40% oproti klasické žárovce. Svítí okamžitě naplno a máte možnost postupného zapínání. Nesvědčí jí však stále zapínání a vypínání.
  • LED žárovky: LED žárovky jsou dražší než předchozí světelné zdroje, ale investice do nich se vám brzy vrátí, a to nejen díky dlouhé životnosti, ale především úspoře elektrické energie. Je největší z uvedených světelných zdrojů. LED žárovky jsou velmi účinné a odolné vůči mechanickému poškození a nevadí jim ani časté zapínání a vypínání. Povrchová teplota LED žárovky je nízká. Nemusíte se obávat ani o své zdraví. Nevyzařuje infračervené ani ultrafialové světlo.

Při výběru vhodného zdroje světla zvažují spotřebitelé kromě finančních nákladů i další parametry. Jsou jimi především barevná kvalita světla, příkon, povozní vlastnosti, podoba světleného zdroje atd. O tom vám napíšeme příště.

Kam dál?