Zateplení střechy – jak na to?

Dnešní pokračující díl o zateplování nemovitostíresp. rekonstrukci domu, budeme věnovat střeše, která je určitým nenápadným doplňkem každého objektu. Střecha je často podceňovaná část rodinných budov, prostřednictvím níž vámmůže utíkat až neuvěřitelných 12% tepla.

Zateplení střechy má samozřejmě několik fází výstavby a do značné míry je aplikováno hned z několika možných důvodů. V tomto případě se kromě finančního přínosu v podobě úspory, pojí i pozitiva v letním a zimním období. V létě máte jistotu, že zateplená střecha nabídne v půdním či podkrovním prostoru dostatek chladu, naopak v zimě se bude pyšnit přiměřenými a vyššími teplotami.

Hlavním kritériem je samozřejmě ona finanční stránka, respektive nízká energetická hodnota daného objektu, které dosáhnete po volbě odpovídající tloušťky izolace. Výběrem správného izolačního materiálu a jeho šíře, lze ušetřit až neuvěřitelných 50% tepelné energie stoupající právě přes půdní prostor.

Jaký zvolit materiál a sílu zateplení střechy?

Izolace střechy se provádí nejčastěji za pomoci minerálních materiálů. Tedy vaty, která by měla disponovat příslušnou tloušťkou. Z pohledu norem lze hovořit o síle 18 cm až 24 cm. Tyto limity jsou však mnohdy překonávány, aby bylo dosaženo tepelněizolačních vlastností, jež předurčují danému objektu označení nízkoenergetický, respektive pasivní dům. V tomto případě se totiž využívá tloušťka vaty v rozmezí mezi 30 cm až 40 cm.

Postup při zateplení střechy

Pakliže bychom měli proces zateplování střechy zmínit alespoň ve zkratce, pomocí několika bodů, byla by skladba následující.

  • Položení vaty mezi krokve – V první řadě je aplikována minerální vata v tloušťce samotných krokví.
  • Instalace pomocného roštu – Následně přichází na řadu montáž dřevěného nebo ocelového roštu, který je aplikován přímo na krokve.
  • Položení vaty na krokve – Z hlediska odpovídající izolace je třeba provést i položení minerální vaty mezi jednotlivé části roštu, tedy přímo na krokve.
  • Parotěsná zábrana – Z důvodu úniku vlhkosti do vaty, kde by se mohla tvořit nežádoucí plíseň, je na spodní část roštu připevněna parotěsná fólie.
  • Montáž podhledu – Finální krok spočívá v namontování podhledových desek, které mohou tvořit sádrokartonové nebo dřevotřískové materiály.

Několik základních a obecných kroků zateplení střechy, jež mohou vést k efektní peněžní úspoře za vynaložené náklady na vytápění.

Na co při izolaci střechy nezapomenou

Pokud se rozhodnete pro libovolné zateplení střechy, mějte na paměti několik důležitých faktorů. Čím větší tloušťku vaty budete aplikovat, tím dojde k výraznějšímu snížení stropu. Rozdílné mohou být také konstrukce zateplování u rovných a šikmých střech. Opomíjet byste však neměli ani na větranou mezeru, s níž je počítáno pod střešní krytinou. Velikost této mezery započíná na 3 cm a s větším sklonem střechy dochází k jejímu nárůstu. Fakta, jež mohou pozitivním způsobem ovlivnit právě životnost a správnou funkci aplikované minerální vaty.

V optimálním případě oslovte odborníka na zateplování střech, který vám propočítá propustnost tepla jednotlivými konstrukcemi a navrhne optimální řešení, jež bude představovat ideální volbu mezi cenou, trvanlivostí a návratností.

Pustili jste se do zateplování střechy a hledáte další úsporná opatření? Zkuste zateplení fasády, které může přinést také výrazné úspory za vytápění.