Jak na zateplení fasády?

Stojíte-li před zásadním rozhodnutím, zda rekonstruovat vaši současnou nemovitost či počkat několik dalších let, neotálejte. Stejně tak při výstavbě svého rodinného domu nepodceňujte zateplování fasád, které je více, než důležité. O tom ostatně bude náš první díl seriálu o zateplování nemovitostí.

Představíme vám hned dvě nejpoužívanějšímetody zateplení, které jsou realizovány nejen na rodinných domech, ale také bytových komplexech nebo komerčních objektech. Jednoduše tam, kde je zapotřebí ušetřit finance za vytápění.

Způsoby vnějšího zateplení domu

Úmyslně zdůrazňujeme vnější zateplení fasády, protože setkat se můžete také s vnitřním zateplením objektu, které je však poměrně výjimečné a je třeba v rámci stavebních prací dbát určitých technologických postupů, aby do budoucna nedocházelo k plesnivění a podobně. Z hlediska venkovní fasády lze tedy počítat s

  • Kontaktním systémem zateplování
  • Bezkontaktním systémem zateplení, tedy tím od-větratelným

Kontaktní izolace domu

V tomto případě je značnou nápovědou již název samotné technicky provedení. Jde o aplikování izolačních materiálů na vnější část nemovitosti, které jsou k omítce či samotným cihlám přichyceny napevno, tedy za pomoci speciálních lepidel a vrutů.

Vzniká tak izolace objektu, která je vrstvená. Jako nejpoužívanější materiál lze samozřejmě označit klasický fasádní extrudovaný polystyren, jehož tloušťka odpovídá účinku celkové izolace. Pro zajímavost lze zmínit, že moderní, nízkoenergetické, respektive pasivní domy mohou disponovat izolačním materiálem v tloušťce až cca 30 cm. Vnější částí a zároveň ochranou zateplení domu je odpovídající silikátová nebo akrylátová omítka, jež chrání hlavně izolaci.

Od-větratelné zateplení fasád

V tomto případě neprobíhá montáž izolačního materiálu přímo na stěnu budovy, ale je připevněna ke speciálnímu roštu, jenž je přichycen k venkovní omítce. Díky tomu dochází ke vzniku praktické a přínosné mezery mezi oběma vrstvami a je zajištěn efektivní průchod vzduchu, který zabraňuje jakémukoliv hromadění vlhkosti.

V rámci tohoto zateplení fasády jsou aplikovány především minerální vaty.

Návratnost zateplování fasád

Vzhledem k tomu, že jde o poměrně výrazný zákrok do nemovitosti z hlediska tvorby a usazování vlhkosti, která může mít negativní vliv na celou stavbu, je vhodnější finální volbu zateplování fasády konzultovat s odpovídajícími odborníky.

Očekávat však můžete v obou případech vylepšení vaší nemovitosti v mnoha ohledech. Pakliže je tento úkon proveden správně, narůstá hodnota budovy. Navíc se dle platných norem posouvá objekt směrem kupředu i v tabulce tříd energetické náročnosti budov, jež o nákladech na vytápění, které představují více, jak dvě třetiny produkované domácí energie, také do značné míry rozhodují. Třída A je samozřejmě považována za tu nejúspornější.

Zateplováním fasády lze každoročně ušetřit až třetinu ročních nákladů na vytápění. Z toho si velice jednoduše vypočítáte, jak rychlá pro vás bude návratnost této investice, která se může pohybovat v rozmezí několika následujících let. Zateplení této části objektů tak není radno podceňovat, vzhledem k tomu, že stěnami uniká až cca 30% tepla.

Kam dál?