Chystáte se založit kompost?

Nezdá se to, ale podzim se blíží. Příhodná doba na zpracování zahradního odpadu pomocí kompostu. Kompost představuje organický prostředek pro zlepšení kvality půdy. Vzniká rozkládáním organické hmoty, čemuž dopomáhají živé organismy – řasy, kvasinky, houby, bakterie, červi atd.

Kompost vzniká z rostlin, plevelu, ale i rozmanitého kuchyňského odpadu. Důležité je, aby zbytky byly rozložitelné. Kromě malopěstitelských kompostů rozlišujeme ještě komposty vzniklé průmyslovou výrobou.

Při používání kompost budou vaše rostliny, zelenina, trávník a další plodiny, které pěstujete, mít dostatek živin, což poznáte na hojnější úrodě. Výhodou vlastního kompostu je, že budete moci využít i kuchyňské zbytky, které by jinak skončily v odpadu. Tím ušetříte místo v popelnice a šetrné je to také vůči kanalizaci a samozřejmě i k životnímu prostředí.

Jak založit kompost

Rozhodli jste se založit vlastní kompost? Pojďme si alespoň zjednodušeně říci jak na to. Důležité je vybrat si vhodné místo pro něj. Pro tyto účely si vyberte nějaké místo v polostínu, nejlépe pod stromem. Kdyby byl na přímém slunci, docházelo by k jeho vysušování. Snažte se také o umístění někam, kde nebude působit rušivým dojmem. Není zrovna pěkným prvkem zahrady.

Dříve lidé kompostovali tak, že si sami vytvořili hromadu v nějakém koutě své zahrady. Dnes už většina lidé pro tyto účely volí kompostér. Kompostéry jsou rozmanité. Liší se materiálem (dřevěný, drátěný, plastový), ale i velikostí. Můžete si ho koupit, ale i vyrobit sami.

jaké materiály patří do kompostu? Při zakládání kompostu prokládejte tzv. hnědou vrstvu odpadu se zelenou. Začněte hnědou vrstvou, která je tvořená suchými listy, kúrou, rozdrcenými větvičkami, piliny atd. Zelená vrstva je z ovoce, zeleniny, močůvky, hnoje, kávového lógru atd. Zelena vrstva by měla být v menší míře než hnědá. Zhruba v poměru 1:3. Zelenou a hnědou vrstvu prokládejte ještě zeminou.

Mohlo by vás zajímat