Využívejte finančních výhod pro studenty

Snad každý student zná kartu ISIC (International Student Identity Card). Jde o nástroj určený k prokazování statusu studenta a zároveň umožňuje čerpat slevy, a to nejen u nás, ale po celém světě. Karty vydává organizace ISIC Association pod záštitou světové organizace UNESCO.

ISIC karta

ISIC karta je určená pro všechny studenty SŠ, učiliště, VOŠ a VŠ. Využívat ji mohou i studenti jednoletých pomaturitních kurzů cizích jazyků či jiných oborů mající denní výuku. Podmínkou je vždy prezenční forma studia.
Využít se dá při různých nákupech, stravování, vzdělávání, cestování, ubytování atd.

Další studentské karty

Kromě nejrozšířenější karty ISIC ještě rozlišujeme kartu ITIC (vhodná pro učitele, kteří hodně cestují), ALIVE (pro studenty dálkové, večerní, distanční či kombinované formy studia), IYTC (mezinárodní karta mládeže – pro ty, kteří nestudují, ale ještě nepřekročili hranici 26 let), ISIC SCHOLAR (mezinárodně uznávaný identifikační průkaz pro studenty základních škol), univerzitní průkaz ISIC (je určený pouze studentům vysokých škol). I tyto průkazy umožňují využívání různých slev.

Finanční výhody pro studenty

Studenti mohou dále využívat následujících výhod:
Nemusíte platit pojistné: To se týká zdravotního pojištění. Platí ho za vás stát. Je jeho povinností platit zdravotní pojištění za nezaopatřené děti a tedy i studenty. Tato povinnost mu zaniká ukončením studia.
Máte nižší daně při přivýdělku: Mnozí studenti si přivydělávají, přičemž je možné, aby uplatnil daňovou slevu. Můžete ji uplatnit vy či váš zaměstnavatel.
Nabídky mobilních operátorů pro studenty: Sháníte-li si vhodný studentský tarif, zaměřte se na speciální nabídku pro studenty a mladé lidi. Snad u každého operátora najdete zvýhodněný tarif právě pro studenty.
Levnější doprava: Využívat můžete jako student i různých slev na jízdném. To se týká slev na městskou hromadnou dopravu či na cestování mezi domovem a vaší kolejí, ale také levněji můžete cestovat po celé České republice, ale i v zahraničí.
Možnost stipendia: Značnou finanční výhodou může být prospěchové stipendium, které student získává za výborné výsledky. Jeho částka a podmínky pro získání se liší podle školy, kterou studujete. Kromě prospěchového stipendia jsou nabízená stipendia za vynikající výsledky v oblasti vědecké, výzkumné, umělecké atd., sociální stipendia pro studenty v tíživých sociálních situacích, stipendia v případech zvláštního zřetele hodných a za určitých podmínek je možné čerpat i ubytovací stipendium či podporu studia v zahraničí.
Kultura za méně peněz: Máte-li studentskou kartu, máte možnost slev v divadlech, muzeích, při festivalech, na hradech, v zámcích atd.
Sleva na spotřební zboží: Může se jednat o rozmanité zboží v následujících oblastech – knihkupectví, telekomunikace, autoškoly, obchody s módou, sportovní potřeby a mnohé další.
Levnější ubytování i stravování: Zkoumejte i možné studentské slevy v ubytování a v některých typech stravovacích zařízení.
Jiné slevy: Mnozí obchodníci nabízejí zajímavé slevy pro studenty. Dotýkají se rozmanitého sortimentu, takže pokud jste student a navíc vlastníte kartu ISIC či jinou studentskou kartu, zajímejte se, jestli z toho pro vás neplynou nějaké výhody.

Nižší daně pro rodiče studentů

Výhody má i rodič dítěte, který má status studenta. Může uplatňovat daňovou slevu na dítě. Je však nutné, aby svému zaměstnavateli či finančnímu úřadu (jde-li o OSVČ či podnikatele) doložit potvrzení o studiu. Student musí žít ve společné domácnosti s rodičem, který uplatňuje slevu. Pokud však přes týden je místo na koleji v podnájmu, je stále možné slevu uplatnit. V současné době je daňová sleva 13 404 Kč.