Využití elektřiny v domácnosti

Elektrickou energii využíváme u četných spotřebičů a dalších méně či více důležitých přístrojů. V každé domácnosti má elektřina své využití. Každým rokem je využití elektrické energie stále větší a tempo růstu se zvyšuje. Pojďme si ukázat kde všude nachází elektřina své uplatnění a jaké je její základní rozlišení z hlediska fyzikálních přeměn, které především elektřinu jako takovou dělají zajímavou.

Pokud si člověk uvědomí, jak se elektřina vyrábí, zjistí, že tento proces je zpětný. To jak byla elektřina vyrobena se zpětně jako v uzavřeném kruhu vrací.

Proto můžeme spotřebiče na elektrickou energii můžeme řadit podle různých kritérií, např. podle toho, kolik elektřiny vyžadují pro svůj provoz, či podle toho, na jakou energii elektřinu mění. Zajímavější je však z pohledu výroby elektřiny segmentace spotřebičů na různé druhy vykonaného výsledku. Najdeme tedy spotřebiče, které přeměňují elektřinu

  • teplo,
  • světlo,
  • mechanickou práci

Které spotřebiče v domácnosti spotřebují elektřiny nejvíce?

Jedná se především o ty větší jako jsou pračky, sporáky, myčky a ty menší, které vodu ohřívají jako např. varné konvice atd.. Převod na různé druhy energií zajišťují chladničky, mrazáky, mixery či vrtačky. Právě chladničky a mrazáky bývají alfou a omegou při vysoké spotřebě v domácnosti. Na světlo nám umožňují žárovky a různé zářivky, kterých v posledních letech přibývá. Jejich účelem je ušetření elektrické energie, potažmo peněz.

Zapomínat bychom samozřejmě neměli ani na počítače a domácí elektroniku (hifi soupravy, televize či domácí kino atd.). Zde je elektrická energie využívaná na zpracování a prezentaci informací.

Vytápění elektřinou

Některé domácnosti využívají elektrickou energii i k vytápění. Vytápění elektřinou přináší své výhody v podobě pohodlné dodávky z elektrické sítě. Celkově je topení elektřinou bezstarostné. Lidé často kombinují vytápění elektřinou s jinými druhy, což je dané především cenou elektrického vytápění, která je vyšší než u jiných možností. Bližší informace o vytápění elektřinou si ještě uvedeme v jiném článku zaměřeném na toto téma.

Článek by mohl být nekonečný. Jeho smyslem není ani tak sepsat kde všude využíváme elektřinu. Spíše má upozornit na fakt, že potřeba využívání elektřiny roste. Opravdu je to nutné?