Jak vytápět koupelnu?

Vystoupit do chladu koupelny ze sprchy či vany není nic příjemného, nehledě na to, že byste tímto způsobem mohli snadno nastydnout, zvlášť v zimních měsících.

I v koupelně je nutné zajistit si tepelný komfort. Dokonce by v ní měla být v porovnání s ostatními místnostmi v domácnosti nejvyšší teplota. Doporučená teplota je kolem 24 – 26°C.

A jaké konkrétní možnosti vytápění v koupelně máte?

Propojení vytápění koupelny s vytápěcí soustavou

Tepelného komfortu v koupelně můžete dosáhnout propojením vytápění koupelny s vytápěcí soustavou celého vašeho domu. Ne vždy však lze toto řešení praktikovat. Pokud je to i případ vaší koupelny, nemusíte se bát, že by nebyla možná jiná řešení. Nevýhodou klasických radiátorů v koupelně je i to, že příliš nepřispívají k pěknému estetickému dojmu. Proto i ti, kteří mohou propojit vytápění, volí častěji než běžné radiátory koupelnové žebříky.

Podlahové vytápění

Podlahové vytápění vám zajistí kvalitní tepelný komfort s dobrou výhřevností. Jeho výhodou je, že nezabírá žádné místo. To oceníte, pokus máte v koupelně omezený prostor.

Teplo z podlahového vytápění stoupá odspodu a jistě sami víte, že když vylezete ze sprchy nebo vany, je právě zahřátí od nohou nejdůležitější.

Díky tomu ušetříte i za energii, protože je-li nám teplo od nohou, není potřeba dosáhnout tak vysoké teploty jako při jiných druzích vytápění.

Podlahové vytápění v koupelně však vyžaduje složitější instalaci a s tím se pojí i větší náklady na jeho pořízení. Určitou nevýhodou oproti žebříkovému radiátoru je, že nebudete mít prostor pro sušení ručníků.

Pokud jste se pro podlahové vytápění rozhodli, můžete si vybrat, jestli ho budete mít napojené na teplovodní okruh či bude-li elektrické síti. U druhé možnosti je teplo vytvářené speciálními rohožemi. Jejich výhodou je snadná regulace.

Moderní podlahové vytápění vám umožní nastavit potřebnou teplotu na určitou dobu. Nebudete ho tak muset zapínat až při vstupu do koupelny. To rozhodně přispěje k vašemu většímu teplotnímu komfortu.

Koupelnové žebříky

Koupelnové žebříky jsou oblíbeným řešením. Jsou praktické, zajistí vám teplotní komfort a ještě slouží jako sušáky pro ručníky. V současné době se vyrábí v různých designech, takže dobře vybraný koupelnový žebřík podpoří estetický dojem celé koupelny. Designově se liší v tvarech i barvách. Za barevné koupelnové žebříky si však připlatíte. Dražší jsou i žebříky z nerezu, chromu či v kombinaci různých materiálů. Tyto materiály však bývají většinou náročnější na údržbu.

Oceníte i snadnou obsluhu koupelnového žebříku. Není-li napojený na vytápění domu, stačí ho zapojit do zásuvky. Jeho výhodou je, že v případě chladu si teplo zajistíte i mimo topnou sezónu. Pokud je žebřík součástí vytápění domu, otočíte jen termostatickou hlavicí či ventilem.

Nevýhodami koupelnového žebříku je, že neřeší problém studené podlahy, ale i to, že trvá delší dobu, než se žebřík zahřeje.

Kombinace podlahového vytápění a žebříku

Chcete si zajistit komfort od nohou a zároveň se vám líbí možnost praktického použití koupelnového žebříku, na kterém je možné sušit ručníky? Kombinujte obě tyto možnosti. Pořiďte si podlahové vytápění a menší otopné těleso na stěnu koupelny.

Vytápění pomocí infrazářiče

Další možností vytápění koupelny je pomocí infrazářiče, tedy sálavého panelu. Infrazářič pracuje na principu vysílání elektromagnetických vln. Jejich výhodou je, že se zahřejí hned po zapnutí, ale také představují pěkný designový prvek, který podtrhne vzhled moderní koupelny. Výhodou je i příznivá cena. Většinou má šňůrkový vypínač, je určený na zeď a u některých si můžete vybrat z teplotních stupňů. Jde o energeticky úsporné řešení. Infrazářič je nutné umísťovat na vyhrazené bezpečné místo.

Koupelnový infrazářič se hodí především na krátkodobé vytápění a kromě koupelny ho lze využit i v dílnách, zimních zahradách či terasách.

Mohlo by vás zajímat