Výmoly na silnici a poškození vozidla – jak uplatnit škodu?

Kvalita některých silničních komunikací v České republice je přímo otřesná. Řada výmolů, děr a nejrůznějších překážek, které mohou ohrozit nejenom vaši bezpečnosti, ale značným způsobem poškodit vaše vozidlo.

Mnoho řidičů, kterým se něco obdobného stane možná ani netuší, že mají určité právo na náhradu škody, aniž by vlastnili havarijní pojištění. Vjedete-li do díry na silnici a dojde k poškození části vozidla, nejčastěji pneumatiky nebo disku, postupujte následovně.

Ověřte si některé faktory

Pakliže se vám něco podobného opravdu stane, nemyslete v první řadě na pojištění vozidla, nýbrž na dostatečné zabezpečení daného místa. Důkladně si zmapujte okolní prostředí z pohledu dopravních značek. Ty totiž rozhodují o všem. Pokud před výmolem není usazena jakákoliv dopravní značka signalizující nerovnosti na vozovce, stavební práce, apod., pusťte se do dalších procesů, které vám sdělíme následovně. Pokud toto místo označeno je, jenom stěží se domůžete jakéhokoliv odškodnění a vina je pouze na vás samotných.

Volejte policii a vše zdokumentujte

Chybí-li tedy na silniční komunikaci příslušná značka, zavolejte policii, která celou situaci zdokumentuje. Vlastnit samozřejmě musíte příslušné pojištění automobilu, bez něhož byste se na silnici neměli vůbec ukázat.

Celý prostor si řádně vyfoťte, jak výmoly, tak poškození vašeho vozu. Sepište záznam o dopravní nehodě a získejte všechny potřebné protokoly od policie, které jsou určitým důkazním materiálem.

Kontaktujte správce komunikace

Následuje, v některých případech možná nepříjemný proces, kterým je komunikace se správcem silnice. Právě jemu musíte předložit všechny své důkazy včetně písemné žádosti o úhradu škody, údajů o vozidle a vlastní osobě.

Majitel komunikace by měl v takovém případě předat všechny materiály své pojišťovně, která vám vyplatí finanční sumu za způsobenou škodu. Proplacení vzniká na základě pojištění odpovědnosti, jež má uzavřeno každý majitel komunikace.

V lepším případě dojde k uhrazení škody v poměrné části, což je naprosto běžným jevem. Povětšinou se vyplacené sumy vztahují hlavně na pneumatiky a disky, nikoliv na poškozené tlumiče nebo rozhozenou geometrii. Poškození těchto částí vozidla je velice složité a mnohdy i neprůkazné.

Horší modelová situace však nastává v okamžiku, kdy majitel komunikace svoji vinu neuzná a z pojištění neuvidíte ani korunu. V takový moment je nutné obrátit se na soud, jež bývá dosti zdlouhavým a finančně náročným procesem, který spousta lidí vzdá. Byla-li však prostřednictvím výmolů způsobena výrazná škoda, nevzdávejte ani tuto možnost.

V mnohých případech však nezbývá, než doufat, že se kvalita silnic v České republice zlepší.

Mohlo by vás zajímat