Výměna skla z povinného ručení

Poškození autoskla je jistě nepříjemnou záležitostí, která nepotěší žádného majitele dopravního prostředku. Bohužel jde o nehodu, která je poměrně obvyklá a v současném silničním provozu také naprosto běžná.

Vzhledem k tomu, že se na komunikacích nesmějí pohybovat vozidla s poškozeným předním sklem, je výměna tohoto dílu v podstatě povinná a neodkladná, i z hlediska vlastního bezpečí. Ceny autoskla však nebývají nejmenší, v závislosti na značce a modelu vozidla. U luxusních automobilů je to i v řádu mnoha tisíců.

Pakliže se vám tento problém stal také osudným, nezoufejte, protože máte možnost získat tuto obměnu autoskla zcela zdarma. Je to samozřejmě výměna skla z povinného ručení, která může nabývat hned dvou nejobvyklejších po­dob.

Výměna autoskla – pojišťovna a povinné ručení

Pokud během jízdy dojde k poškození vašeho skla a vy znáte viníka, kterého následně kontaktujete a on je ochoten přiznat svoji vinu, přichází na řadu výměna skla z povinného ručení v prvním podání.

Druhá varianta je, že máte sklo připojištěno. Zde však mějte na paměti, že výměna skla z povinného ručení může přijít v konečném důsledku draze, neboť přijdete patrně o bonus při uplatnění pojistky. Než tak učiníte, zjistěte si tuto situaci předem.

Nejprve je důležité zkontaktovat vlastní pojišťovnu, která vám doporučí nejbližší smluvní autoservis, kde bude provedena případná výměna. Mnohdy jsou tyto profesionální servisy vybaveny tak, že zároveň provedou fotodokumentaci vašeho vozu, kterou následně s vámi doloženými dokumenty, předají dané pojišťovací společnosti. Vy si však musíte připravit několik důležitých listin.

Co je nutné připravit?

  • Vlastní řidičský průkaz, společně s velkým technickým průkazem, případně informaci o leasingu
  • Číslo pojistné události, které vám bude sděleno při komunikaci s pojišťovnou
  • Řidičský průkaz, společně s velkým technickým průkazem viníka
  • Smlouvu o povinném ručení viníka

Pojišťovny tento proces nazývají jednoduše: výměna autoskla. Pojišťovna za výše uvedených podmínek sklo vymění zcela bezplatně.

Výměna skla z havarijního pojištění

Nastat však může také druhá situace, při níž je viník rozbitého autoskla neznámý a vše zůstává pouze na vás. V tomto případě bude aktuální výměna skla z havarijního pojištění. Případně se může jednat o povinné ručení, v rámci něhož máte připlacenou nadstandardní službu „připojištění předního skla“.

V tomto okamžiku je výměna skla z povinného ručení obdobná, jako s viníkem. Je vhodné kontaktovat příslušnou pojišťovací společnost, která vám předá číslo pojistné události a doporučí nejbližší smluvní servis. Pokud v jeho případě půjde o odborné středisko, nemusíte se starat ani o jakoukoliv fotodokumentaci rozbitého skla. Při návštěvě servisu si musíte připravit:

  • Vlastní řidičský průkaz, společně s velkým technickým průkazem, případně informaci o leasingu
  • Číslo pojistné události
  • Vlastní pojistnou smlouvu

Splníte-li výše zmíněné podmínky, bude výměna autoskla provedena zcela zdarma. Výměna skla z povinného ručení v této podobě vám nesníží žádné bonusy za bezškodný průběh pojištění.

Pakliže nedoženete viníka tohoto činu a nedisponuje ani žádným připojištěním skla, případně plnohodnotným havarijním pojištěním, musíte si bohužel hradit opravu z vlastních finančních zdrojů. I z tohoto pohledu není vhodné podceňovat jakékoliv druhy připojištění.