Výhody topení plynem

Mezi další využití zemního plynu patří vytápění.Vytápění zemním plynem je oblíbené díky svým výhodám, které přináší. Zemní plyn má vyšší energetický obsah než tuhá paliva. Díky tomu je topení plynem ekonomicky výhodnější, ale i šetrnější k přírodě. Vysoká výhřevnostumožňuje rychlé a ekologické spalování. Při spalováním plynu se do vzduchu dostane jenminimální množství zplodin. Mezi další výhody patří bezesporu také jednoduchá obsluha. Ekonomická výhodnost topení plynem je také značná oproti topení elektřinou.

Vytápění plynem je možné všude tam, kde je zavedený plyn. Tam, kde není, se ještě nabízí možnost vytápění propan-butanem, ale to je finančně náročnější.

Rozhodnete-li se pro vytápění plynovým kotlem, nezapomeňte na pravidelné kontroly a revize plynových zařízení. Revize musí být jednou za tři roky a kontrola každý rok, vyjma toho roku, ve kterém se provádí revize.

Druhy plynových kotlů

Chcete vytápět rodinný dům či jiný objekt plynem? Popřemýšlejte, jestli zvolíte klasický plynový kotel či kondenzační plynový kotel se zásobníkem.

Klasické plynové kotle

Klasické plynové kotle jsou teplovodní. Jejich výhodou oproti kondenzačním kotlům je nižší pořizovací cena, ale je u nich větší spotřeby energie, a proto jejich využívání je i přes menší počáteční náklady ekonomicky nevýhodné. Své využití však stále mají. Používají se převážně v domech, ve kterých by bylo možné využít kondenzační kotle jen po nákladných stavebních úpravách.

Kondenzační plynové kotle

Hlavní výhodou kondenzačního plynového kotle je jeho spolehlivost, bezpracnost a ekonomická úspora. Kromě vytápění vám kondenzační plynový kotel se zásobníkem zajistí i ohřev užitkové vody. Kondenzační plynové kotle využívají i energii, která u klasických plynových kotlů odchází bez využití pryč. Kondenzační plynové kotle jsou nejlepší pro stěnové či nízkoteplotní podlahové topení. Složitější je napojení těchto kotlů na radiátorový systém. Vyplatí se v případě radiátorů o větší ploše.