Jak vybrat spořicí účet
Spořicí účet je bankovní účet sloužící ke shromažďování finančních prostředků, které klient poskytuje bance, za což dostává větší úročení než u běžných účtů. Obecně je však úročení malé, a proto pro většinu lidí má spíše spořicí účet význam v tom, že má oddělené peníze určené k šetření a na běžnou spotřebu (na běžném účtu). Výhodnost jednotlivých finančních produktů se liší dle poskytovatele. Počítejte s tím, že úroky ze spořicích účtů jsou zdaněné srážkou daní ve výši 15 %.
Spořicí účty mohou být s výpovědní lhůtou i bez ní. Pokud nemají výpovědní lhůtu, máte peníze kdykoliv k dispozici. U výpovědní lhůty ji musíte dodržet, protože jinak byste platili sankce za předčasný výběr.
Podmínky pro založení spořicího účtu se liší. Některé banky požadují zřízení běžného účtu. O peníze na spořícím účtu se bát nemusíte. Jsou ze zákona pojištěné, a to do částky 50 000 EUR pro jednu oprávněnou osobu v jedné bance.
Výhody a nevýhody spořícího účtu
+ větší zhodnocení než na běžném účtu
+ vklady jsou ze zákona pojištěné
+ některé produkty nemají výpovědní lhůtu (na rozdíl od termínovaných vkladů je možné peníze kdykoliv použít)
+ není nutný minimální vklad, a pokud ano, nejde o velkou částku
+ často bývá dostupný prostřednictvím internetového bankovnictví
+ celkově snadné ovládání
– zhodnocení není vzhledem k inflaci dostatečné
– některé banky vyžadují vedení běžného účtu
– výše úroků se mnohdy odvíjí od vložené částky
– některé spořící účty mají výpovědní lhůtu
Porovnejte si úrokovou sazbu jednotlivých produktů např. na měšci.
Co brát v potaz při výběru spořícího účtu
- Nejdříve si rozmyslete, jestli je pro vás skutečně spořící účet nejlepší volbou. Na jednu stranu je bez rizika, ale zhodnocení většinou nepokryje ani inflaci.
- Kromě úrokové sazby se zajímejte i o další podmínky – např. nutnost vedení běžného účtu u vybrané banky atd.
- Zjistěte si všechny poplatky a případně další výdaje, které se pojí či mohou pojit se spořícím účtem. Dobré je vědět i o případných sankcích za předčasný výběr (pokud jde o produkt s výpovědní lhůtou).
- Rozmyslete si, zda zvolíte spořící účet s výpovědní lhůtou nebo bez ní. Pokud chcete mít peníze neustále po ruce, tak je vhodnější spořící účet bez výpovědní lhůty.
- Zajímejte se o způsob úročení, respektive po jaké době jsou připisovány finanční prostředky na účet.