Jak vybrat spořicí účet

Spořicí účet je bankovní účet sloužící ke shromažďování finančních prostředků, které klient poskytuje bance, za což dostává větší úročení než u běžných účtů. Obecně je však úročení malé, a proto pro většinu lidí má spíše spořicí účet význam v tom, že má oddělené peníze určené k šetření a na běžnou spotřebu (na běžném účtu). Výhodnost jednotlivých finančních produktů se liší dle poskytovatele. Počítejte s tím, že úroky ze spořicích účtů jsou zdaněné srážkou daní ve výši 15 %.

Spořicí účty mohou být s výpovědní lhůtou i bez ní. Pokud nemají výpovědní lhůtu, máte peníze kdykoliv k dispozici. U výpovědní lhůty ji musíte dodržet, protože jinak byste platili sankce za předčasný výběr.
Podmínky pro založení spořicího účtu se liší. Některé banky požadují zřízení běžného účtu. O peníze na spořícím účtu se bát nemusíte. Jsou ze zákona pojištěné, a to do částky 50 000 EUR pro jednu oprávněnou osobu v jedné bance.

Výhody a nevýhody spořícího účtu

+ větší zhodnocení než na běžném účtu
+ vklady jsou ze zákona pojištěné
+ některé produkty nemají výpovědní lhůtu (na rozdíl od termínovaných vkladů je možné peníze kdykoliv použít)
+ není nutný minimální vklad, a pokud ano, nejde o velkou částku
+ často bývá dostupný prostřednictvím internetového bankovnictví
+ celkově snadné ovládání

zhodnocení není vzhledem k inflaci dostatečné
některé banky vyžadují vedení běžného účtu
výše úroků se mnohdy odvíjí od vložené částky
některé spořící účty mají výpovědní lhůtu

Porovnejte si úrokovou sazbu jednotlivých produktů např. na měšci.

Co brát v potaz při výběru spořícího účtu

  • Nejdříve si rozmyslete, jestli je pro vás skutečně spořící účet nejlepší volbou. Na jednu stranu je bez rizika, ale zhodnocení většinou nepokryje ani inflaci.
  • Kromě úrokové sazby se zajímejte i o další podmínky – např. nutnost vedení běžného účtu u vybrané banky atd.
  • Zjistěte si všechny poplatky a případně další výdaje, které se pojí či mohou pojit se spořícím účtem. Dobré je vědět i o případných sankcích za předčasný výběr (pokud jde o produkt s výpovědní lhůtou).
  • Rozmyslete si, zda zvolíte spořící účet s výpovědní lhůtou nebo bez ní. Pokud chcete mít peníze neustále po ruce, tak je vhodnější spořící účet bez výpovědní lhůty.
  • Zajímejte se o způsob úročení, respektive po jaké době jsou připisovány finanční prostředky na účet.