Vyberte si správného finančního poradce

Finanční poradce je odborníkem, který má znalosti z oblasti služeb a produktů bank, pojišťoven a dalších finančních institucí. Může jít o nezávislou osobu, která vyhledává pro své klienty optimální řešení jejich situace. Existují však také finanční poradci konkrétních finančních ústavu, ale chcete-li s někým spolupracovat dlouhodobě, je dobré oslovit nezávislou osobu, která nebude propagovat produkty pouze jedné banky, pojišťovny atd.

S čím větším množstvím bank a pojišťoven bude mít uzavřenou smlouvu, tím lépe pro vás.
Finanční poradci mohou být placeni formou provizního systému dle smlouvy s finanční institucí, ale také mohou vybírat paušální částku za poradenskou činnost. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Jak poznat kvalitního finančního poradce

Chystáte se také vybrat finančního poradce? Mějte na paměti, že je to člověk, který získá dokonalý přehled o vaší peněžní situaci a bude vám navrhovat různé finanční transakce (které samozřejmě můžete odmítnout). Proto by to měl být někdo, komu budete důvěřovat.
Ovšem jak takového člověka najít, když poradců je tolik a jejich schopnosti se značně liší? Dejme si alespoň několik základních tipů, které je vhodné při výběru brát v potaz:

 • registrace u ČNB: Všichni finanční poradci musí být registrování u České národní banky, což si můžete ověřit na webových stránkách této instituce.
 • reference: Nejlepší je najít si finančního poradce podle referencí od někoho, komu důvěřuje, že dokáže posoudit kvalitu finančních služeb (ne někoho, kdo hodnotí poradce podle příjemného vystupování). Ohlasy na konkrétního poradce můžete najít i na internetu.
 • první schůzka: Dali jste si první schůzku s finančním poradcem a on vám rovnou začal nutit finanční produkty, aniž by věděl něco o vašich zájmech a finančních plánech? Dejte od něj ruce pryč. Seriózní poradce nejdříve zjišťuje vaší finanční situaci, vaše finanční plány, zájmy atd.
 • sdílnost: Zajímejte se o to, s jakými finančními institucemi spolupracuje i jaké jsou jeho provize. Poctivý poradce nemá důvod vám cokoliv zatajovat.
 • odpovědi na otázky: Už během první schůzky si můžete ověřit, zda má potřebné odborné znalosti. Připravte si pro něj otázky. Pokud vám nebude schopen říci, jaké procento úroku nabízí konkrétní banka, nic se neděje. Jde o údaje, které se stále mění. Ovšem pokud vám nedokáže vysvětlit rozdíly mezi jednotlivými variantami produktů, nebude se s největší pravděpodobností jednat o kvalitního poradce.

Vodítka, která vás upozorní na neseriózního finančního poradce

 • Řekne vám už na první schůzce, že všechny finanční produkty, které máte, jsou špatné, a hned vám nabídne jiné.
 • Mluví jen o obecných výhodách produktu, které vám nabízejí (někdy přímo vnucuje).
 • Místo vysvětlení používá manipulativních technik, které vás mají přesvědčit o výhodnosti produktů.
 • Má univerzální řešení. Tvrdí, že jsou vhodná pro každého. Taková řešení neexistují. Finanční situace a plány lidí se liší, takže se musí lišit i výhodnost produktů pro ně.
 • Nezajímají ho detaily o vaší finanční situaci.
 • Celkově ve vás nebudí důvěru. Mnohdy intuitivně podle zevnějšku a chování poznáme, že k takovému člověku nedokáže mít důvěru. Odradí nás např. nesedící oblečení, nervózní či příliš sebevědomá gestikulace, pozdní příchod atd.

Najít seriozního a kvalitního finančního poradce není jednoduchý úkol. Dejte si na to dostatek času. A pamatujte: Nemusíte začít spolupracovat s prvním, kterého oslovíte. Pokud k němu nezískáte důvěru, hledejte raději dál. S kvalitním finančním poradcem lidé spolupracují i desítky let. Takovou spolupráci nelze uzavřít s kdekým.