Vodovodní baterie a úspora vody

Vodovodní baterie je směšovací baterií, která umožní vyústění teplé a studené vody do jediného hrdla. Směšování zajišťuje kartuše. Podle toho, jak se s ní pohybuje, se mění teplota a množství protékající vody.

Kvalita kartuše je důležitá, protože ovlivňuje celkovou funkčnost baterie, ale i její životnost.

Vodovodní baterie jsou zapotřebí všude tam, kde se používá voda, především tedy v koupelně a kuchyni. Podle využití volíme vodovodní baterie umyvadlové, vanové, dřezové, sprchové bidetové atd. Prodávají se ve dvou základních roztečích – 100 mm či 150 mm.

Vodovodní baterie mají především praktický účel. Chcete-li však mít pěkně sladěnou koupelnu, vybírejte baterie také s ohledem na estetické hledisko a v neposlední řadě je nutné i promyslet úsporu vody.

Vodovodní baterie se vyrábějí z různých materiálů. Nejčastějšími jsou broušený chrom, leštěný nikl a mosaz, která je vhodná i do velmi namáhaných prostor. Broušený chrom a leštěný nikl se zase vyznačují pěkným vzhledem. Různé jsou povrchové úpravy jednotlivých výrobků.

Vybírejte vodovodní baterie s ohledem na záruku. Obvykle mají záruku kolem pěti až sedmi let. Kromě vzhledu, úspory a záruky při výběru berte ještě v potaz pohodlnost ovládání, spolehlivost a tichý chod.

Druhy vodovodních baterií a úspora za vodu

Vodovodní baterie můžeme dělit podle různých kritérií. Nejčastěji se dělí podle konstrukce. To nám prozradí mnohé i o možné úspoře vody.

Kohoutkové baterie

Kohoutkové baterie jsou v moderních domácnostech, ale především v těch, ve kterých se myslí na úsporu, přežitek. Je u nich totiž nejvyšší spotřeba vody. V porovnání s pákovými bateriemi to je o více než třetinu.

Jak je to možné? Teplá a studená voda je zvlášť. Pokud chcete kohoutkovou baterií nastavitoptimální poměr teplé a studené vody a zvolit si vhodnou sílu proudu, chvíli to trvá a odteče nám zbytečně moc vody.

Další nevýhodou kohoutkových baterií je i to, že jsou nepohodlné. Nelze baterii ovládat jednou rukou.

Abychom kohoutkové baterie jen nehanili, je třeba říci, že za svou existenci si prošly vývojem a jejich dříve gumové těsnění bylo nahrazené keramickým, které je odolnější a díky tomu má delší životnost.

Pákové baterie

Pákové baterie jsou dnes nejvíce rozšířené. Ovládáte je jen jednou pákou. Díky tomu jsou pohodlnější.

Keramická kartuše pákové baterie je složená z plastového pláště s keramickými destičkami s otvory. Díky nim se reguluje teplota vody i její průtok. Kvalita kartuše ovlivňuje celkovou kvalitu pákové baterie. Důležitá je i povrchová úprava.

Bezdotykové baterie

Bezdotykové baterie jsou pohodlné a hygienické. Nemusíte se jich vůbec dotýkat. Voda se spustí pohybem ruky, který způsobí přetrhnutí paprsků. Spuštěná voda má teplotu a tlak, jež si předem přednastavíte. Nebudete muset optimální teplotu a tlak nastavovat, což opět vede k úspoře vody. Oproti kohoutkovým bateriím je zde úspora až 60%.

Termostatické vodní baterie

Termostatická vodovodní baterie je nejlepší volbou z hlediska možných úspor, ale i dalších funkcí.

Tato vodovodní baterie vám umožní nastavit si stálou teplotu i tlak vody. Nebudete se muset zdržovat optimálním nastavením, ani vás nepřekvapí náhlá změna teploty vody.

Velkou výhodou termostatických vodovodních baterií je i bezpečnostní dětská pojistka proti opaření. Tu ocení především rodiny s malými dětmi. Bezpečnostní pojistka je nastavená na teplotu 38°C. Když chcete teplejší vodou, stačí pojistku zmáčknout, otočit termostat a tím teplotu zvýšíte. Použití je jednoduché.

V termostatické vodovodní baterii dochází k míchání vody se vzduchem, díky čemuž je voda příjemně perlivá a navíc také nehrozí kapání vody z kohoutku.

Konstrukce baterie je velmi kvalitní. Vyrábí se z mosazného korpusu. Povrchová úprava je tvořená vrstvou niklu a chromu. Vodovodní baterie tak velmi pěkně vypadá a vynikne i v moderně pojatých koupelnách.

Další dělení vodovodních baterií

Vodovodní baterie ještě můžeme dělit podle způsobu umístění. Podle tohoto kritéria rozlišujeme výrobky:

  • nástěnné: Mají umístění na zdi vně omítky.
  • stojánkové: Jsou instalovány přímo na umyvadlo či vanu.
  • podomítkové: Představují moderní řešení. Vodovodní baterie jsou schované pod obkladem.

Vodovodní baterie a příslušenství

K vodovodním bateriím se dokupuje ještě různé příslušenství. Některé je nutné pro fungování baterií, jiné mít nemusíte, ale dosáhnete jím většího komfortu. Do příslušenství patří především sprchové hadice, výtokové hubice, páčky k bateriím, ventily, držáky sprchy, odpady, sifony atd.

Mohlo by vás zajímat: