Úspory za svatbu: Aby vás den „D“ nezruinoval

Svatební rozpočet může být různý. Někdo se vejde do dvaceti tisíc, někomu nestačí ani sto tisíc korun. Záleží na tom, jakou chcete svatbu.

Průměrná svatba, kdy přehnaně nešetříte, ale ani „nešponujete rozpočet“ vás se zhruba 30 hosty vyjde cca na 50 000 Kč.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv svatbu, rozpočet předem promyslete, aby se vám nestalo, že se svatba vymkne finanční kontrole. Při sestavování rozpočtu berte v potaz počet hostů a ceny jednotlivých položek. Těch je hodně, proto si dejte pozor, ať na žádnou nezapomenete. Výhodou dnešní doby je internet. Zrovna ke svatbě najdete mnoho informací, a to i o cenách.

Za zmínku stojí také stavební aplikace:

Tipy na svatební úspory

Na svatbě se dá ušetřit za různé položky. Záleží na vás, co jste schopni oželet a čeho se vzdát nechcete. Pojďme si dát několik tipů na úsporu:

 • Svatba jen se svědky: Tip, díky kterému ušetříte nejvíce, ale ne každý chce takovou svatbu. Nebojte se. Ušetřit můžete, i když se rozhodnete pro „klasickou“ svatbu.
 • Svatební hostina: Jde zpravidla o nejdražší položku z celé svatby. Pokud nezvete příliš hostů a máte možnost venkovního posezení (u rodinného domu či na chalupě nedaleko vašeho bydliště), zvažte, jestli svatební hostinu nenahradit grilovačkou. I ta má svou atmosféru.
 • Seznam lidí na hostinu: Důkladně promyslete, koho pozvete. Rapidně ušetříte, pokud pozvete jen nejbližší, třeba pouze členy rodiny. Někteří to dělají tak, že s nejbližší rodinou mají svatební hostinu, a až po ní si pozvou další hosty.
 • Tvrdý alkohol za „vlastní“: Stále více novomanželů neplatí hostům tvrdý alkohol. Jde o položku, na které můžete výrazně ušetřit.
 • Snubní prsteny: Přijde vám cena za zlaté snubní prsteny příliš vysoká? Nemusí být jen zlaté. V posledních letech jsou oblíbené snubní prsteny i z jiných materiálů, např. z wolframu, titanu či chirurgické oceli. Prsteny z těchto materiálů jsou podstatně levnější a i ony se vyrábí v pěkných designech.
 • Účes a líčení: Snad každá žena chce ve svůj svatební den vypadat co nejlépe. Je však nutné, aby vám účes a líčení dělali profesionálové? Možná byste to svedla sama, či by vám mohla pomoci nějaká šikovná kamarádka. Pokud se přesto rozhodnete využít služeb profesionála, srovnejte si jednotlivé nabídky. Liší se značně. Zatímco někde dáte za středně náročný svatební účes cca 800 Kč, jinde se může vyšplhat i na 4 000 Kč.
 • Fotograf: Ze svatby by rozhodně fotografie měly být. Je to památka na celý život. Zároveň však jde o významnou položku v rozpočtu. Celodenní focení od profesionála vyjde průměrně na 7 – 8 000 Kč. Na druhou stranu v dnešní doby, jsou snadno dostupné „zrcadlovky“. Díky tomu je mnozí mají a učí se fotit. Třeba je i ve vašem okolí někdo takový. Samozřejmě je třeba zvážit, komu focení svěříte, abyste potom nelitovali, že váš svatební den nebyl kvalitně zaznamenaný.
 • Hudba: Máte možnost reprodukované hudby či kapely, popřípadě jednoho či dvou hudebníků. Rozhodnete-li se pro reprodukovanou hudbu, rozmyslete si, jestli si najmete DJe. Vybírat písničky, např. z Youtube dokáže i váš kamarád. Sestavte si však nějaký playlist, abyste měli představu o tom, co má hrát.
 • Svatební oznámení: Máte doma tiskárnu? Proč tedy zadávat oznámení agentuře? Sami si oznámení navrhněte a vytiskněte. Snížíte náklady a ještě dosáhnete originality. Pokud nejste kreativní, inspirujte se na internetu.
 • Květiny: Plánujete-li svatbu na jaře či v létě, volte sezónní květiny. Jsou levnější.

A ještě několik tipů na závěr:

 • Udělejte hostinu co nejblíže místu obřadu.
 • Vezměte se mimo sezónu.
 • Zvolte si jiný den než sobotu.
 • Zjistěte, jestli vám restaurace, kde pořádáte hostinu, nedovolí přinést něco vlastního. Většinou si můžete donést minimálně dort a koláčky. Někde je možné domluvit se i na dalších položkách.
 • Posuňte svatbu na pozdější hodinu, ušetříte za dvě jídla v restauraci.