Zajistěte si úsporný provoz klimatizace

Chcete-li začít s náležitou a efektivní úsporou při využívání domácí klimatizace, musíte se držet několika zásadních pravidel, které je nutné dodržovat již od samotného nákupu tohoto elektronického zařízení.

Zaměřit se musíte na nízkou energetickou třídu a především optimální výkon, který se určuje dle konkrétních rozměrů místnosti, respektive vnitřního objemu. Musí jít o klimatizaci s takovým výkonem kompresoru, který bez jakéhokoliv výraznějšího problému, zajistí konstantní teplotu uvnitř prostor v rozsahu od 23 do 27°C, považovanou za optimální a vhodnou.

Nízkoenergetický provoz klimatizace

V momentě, kdy se přenesete přes adekvátní volbu klimatizace, je ideální, pohlídat si několik důležitých prvků, které jsou zapotřebí, pakliže je klimatizace v provozu.

V každém případě zavírejte okna. Pokud to neprovedete, vniká vám do místnosti stále teplý vzduch, který se snaží klimatizace ochlazovat a kvůli tomu nepřetržitě běží. S tímto elementem také souvisí clonění slunce, které proniká do domácnosti. Jestliže to podmínky dovolují, naučte se zatahovat. Sluneční paprsky totiž ovlivňují teplotu uvnitř a tedy i nadměrný výkon klimatizace.

Ovládání klimatizace
Ovládání klimatizace

 

Snažte se prostřednictvím chladicího zařízení udržovat teplotu ve zmiňovaném a zdravotně přijatelné teplotním rozsahu kolem 23 až 27C°. Obecně platí, že snižováním teploty o jediný stupeň pod 25C°, navyšujete energetické náklady klimatizace o zhruba 3%. Nehledě na to, že výrazné přechody mezi klimatizovaným prostředím a venkovní teplotou nejsou zdravotně ideální a neměly by přesahovat rozdíl cca 8C°.

Údržba klimatizace

V neposlední řadě věnujte dostatek času i odpovídající údržbě klimatizace, u níž může v závislosti na stylu používání, docházet k zanášení filtrů, rozvodů nebo ventilátorů.

Naučte se používat klimatizaci

Kromě výše zmíněných aspektů, ovlivňuje energetickou náročnost klimatizace, také její samotné používání a volba vhodných programů.

Cena elektřiny každoročně stoupá. Pokud víte, že v dané místnosti nebudete trávit určitou část dne, jednoduše zařízení vypínejte a neplaťte za jeho zbytečný provoz. Po návratu domů totiž můžete krátkodobě využít některý z chladicích režimů, s pomocí něhož je místnost ochlazena téměř okamžitě. Poté se již lze spolehnout na prověřenou automatiku.

Určitě se vyplatí využívat také služeb termostatu nebo časování. Klimatizace tak bude udržovat teplotu dle vámi nastavených hodnot, případně se zapne a vypne tehdy, kdy budete potřebovat. Za zmínku jistě stojí i noční programy, s nimiž docílíte nejenom menší spotřeby, ale i minimálního hluku, který by vás vyrušoval. Nezaměňujte ani chladicí režimy, za ty odvlhčovací, které mají zcela jiné využití, a vašich požadovaných teplot by mohlo být docíleno za podstatně delší dobu.

Úspory v řádu několika procent

Splníte-li všechny výše uvedené kroky, které se pro vás stanou naprostou zvyklostí a automatickými úkony, máte záruku toho, že se náklady na provoz vaší klimatizace sníží hned o několik procent, což může v celoročním provozu nebo minimálně v tom letním, představovat poměrně výraznou sumu.

Nakonec si musíte uvědomit, že nepořizujete nesmrtelné zařízení. Klimatizace se časem zkrátka také opotřebuje. Nebojte se proto po cca 10letech měnit zastaralé modely za ty nové, slibující podstatně menší náklady na chlazení či případné vytápění.