Úspora při žehlení

I když spotřeba elektrické energie při žehlení v průměrné domácnosti není velká a nevyjde vás na tisíce korun ročně, není na škodu si i v tomhle směru dát několik tipů jak energií šetřit.

Na ceně za elektřinu pak v konečném důsledku zaplatíte méně.

Stejně jako u všech elektrických spotřebičů platí, že byste se měli soustředit na koupi přístrojes co nejnižší spotřebou.

Tipy na úsporu energie při žehlení

  • Energii výrazněji ušetříte se žehličkami, které redukují nevyužitou páru.
  • Zamyslete se také nad tím, jaké prádlo žehlíte. Opravdu je nutné rovnat všechno? Většina lidí ustupuje od žehlení prostěradel, ručníků i dalších textilií.
  • Ani některé další kusy oděvů nemusíte nutně žehlit, pokud nebudou zmuchlané. Tomu předejdete tím, že budete prádlo sušit s použitím kolíků. Nepřehazujte ho přes šňůru. Snažte se ho mít rovné už při věšení a do koše s prádlem na žehlení ho skládejte co nejméně. I když třeba nakonec po žehličce sáhnete, bude prádlo vyžadovat méně žehlení a tím pádem i méně energie. Osvojíte-li si rovnání prádla při věšení, ušetříte kromě energie také čas a i to jistě oceníte.
  • Snažte se také žehlit prádlo optimální vlhkosti. Přesušené či příliš vlhké prádlo spotřebovává zbytečně hodně elektřiny. Dáte-li si na to pozor, můžete ušetřit až 40% energie.
  • Zaměřte se rovněž na organizaci žehlení. Nejdříve žehlete bavlněné a lněné prádlo. Jemné prádlo, které se snadno vyžehlí i při nižších teplotách, nechte nakonec. Na něj lze využít zbytkové teplo po vypnutí žehličky.

Zkuste tyto typy, a pokud se budete držet i dalších úsporných opatření u jiných spotřebičů, které máte v domácnosti, ušetříte minimálně několik stovek korun (ne-li více) za rok.

Mohlo by vás zajímat