Jak ušetřit za topení?

Zima je za dveřmi. Ušetřit za vytápění se dá za topení různými způsoby. Zkuste uvedené tipy realizovat i u vás doma. Bude to mít svůj efekt, i když se už některé tipy nestihnout realizovat.

Rádi byste v rámci domácího rozpočtu ušetřili ještě více? Zapřemýšlejte na možných úsporách za vodu, elektřinu, zemní plyn, ale i jídlo atd.

  • Systém vytápění: V současné době existuje více systémů vytápění. Ujistěte se, že systém, který používáte vy, je nejlevnější. Pokud ne, vypočítejte si, kolik by vás stála změna systému a zda by se vám z dlouhodobého hlediska nevyplatila. Nevyznáte-li se v této problematice, poraďte se s odborníkem.
  • Zateplení domu: Jde o časově a finančně náročnější řešení, ale v poslední době k němu přistupuje stále více lidí, a to nejen kvůli energetické úspoře, ale i díky dotaci Zelená úsporám. Více informací v seriálu o rekonstrukcích domu.
  • Výměna oken a dveří: Stará okna nenabízejí dokonalou izolaci a teplo se se jimi dostává pryč. Nahraďte je okny s vhodnou tepelnou izolací, nejlépe plastovými či eurookny. Zajistěte i tepelnou izolaci dveří.
  • Optimální teplota v interiérech: Udržujte si doma optimální teplotu bez přetápění. Pokoje by měly mít teploty kolem 20 – 22°C. O něco tepleji by mělo být v koupelně (když v ní jste) a naopak chladnější teplotu si můžete nastavit v ložnice – 17 – 20°C. Každý stupeň navíc se odrazí na vaší platbě za teplo. Myslete na to. Navíc přetápění není zdravé pro váš organismus.
  • Regulace topení: Moderní termostaty zvládnou regulaci za vás. Nebudete tak muset neustále potřebnou teplotu nastavovat. Oblíbené jsou termostaty s časovým spínačem. Nastavíte si dobu, kdy je možné snížení teploty, např. nejste-li doma či v noci, kdy spíte a jste přikrytí. Více informací najdete v článku o regulaci vytápění.
  • Výměna starého kotle: Staré kotle jsou finančně náročné na provoz. Nejlepší jsou kondenzační kotle, se kterými energii ušetříte. Jsou dražší, ale investice se vám do několika let vrátí.
  • Správné větrání: Větrat se musí, ať už je venku jakékoliv počasí. Je-li zima, větrejte krátce a intenzivně. Díky tomu ztratíte jen minimum tepla. Více informací najdete v článku o způsobech větrání.
  • Volná plocha radiátoru: Pro úsporu tepla je nevhodné na radiátory věšet mokré prádlo. Nic by nemělo stát ani před nimi. Nábytek či jiné předměty narušují proudění teplého vzduchu od radiátoru.
  • Servis kotle: Jen, když je kotel v pořádku, je možné, aby pracoval efektivně. Proto zajišťujte jeho pravidelný servis.

Mohlo by vás zajímat