Úspora energie při chlazení a mrazení

Máte-li starou ledničku či mrazničku, počítejte s tím, že je velkým žroutem energie. Proto zvažte, jestli není správná doba na koupi nového spotřebiče. Investice se vám vrátí, zvlášť když se zaměříte na výběr spotřebičů z nejnižší energetické třídy. Tento údaj musí být uvedený u každého výrobku, takže se rychle zorientujete v tom, kolik konkrétní lednička či mraznička spotřebuje energie.

Jestli se vám výměna vyplatí se dá snadno spočítat. Změřte spotřebu elektřiny současné lednice a naměřenou hodnotu vynásobte cenou za 1 kWh elektřiny. Poté zjistěte spotřebu lednice nové, vynásobte a tato dvě čísla porovnejte. Návratnost tak lze zjistit snadno. Vybírejte ledničku a mrazničku také podle velikosti. Možná vám stačí jen menší zařízení mající nižší spotřebu. Jaké jsou další typy na úsporu elektřiny s lednicí a mražákem?

Vhodné umístění spotřebiče

Dobře promyslete, kam ledničku a mrazák umístíte. Volte chladnější prostor, který je co nejdále od tepelných zdrojů. Připadá vám to už jen jako detail? Rozhodně není. Za každý stupeň nad 20°C vzroste spotřeba energie cca o 5%. Neumisťujte uvedené spotřebiče ani do míst s nadměrnou vlhkostí. I to má vliv na spotřebu energie.

Odstraňování námrazy a údržba spotřebiče

Dbejte především na pravidelné odstraňování námrazy. Námraza tvoří izolaci a kvůli ní se snižuje chladící výkon. Silnější námraza dokonce zvyšuje spotřebu energie až o více než 70%.

Pravidelně byste také měli kontrolovat těsnění dveří. Pokud zpuchří, uniká z ledničky či mrazáku chlad, což se samozřejmě odrazí na spotřebě energie. Abyste prodloužili životnost tohoto těsnění, udržujte ho v čistotě.

Další typy pro úsporu energie při chlazení a mrazení

I zdánlivé maličkosti mohou mít vliv na spotřebu energie při chlazení a mrazení. Dáváte do ledničky a mrazáku potraviny podle toho, jak vám přijdou pod ruku? V tom případě po otevření s největší pravděpodobností nevíte, kde co máte, a dlouho potraviny hledáte. Začnete-li si potraviny ukládat podle nějakého systému, vaše lednička či mraznička nebude zbytečně dlouho otevřená.

Další energii ušetříte i tím, že nastavíte ledničku na správnou vnitřní teplotu. Mnozí zbytečně nastavují nižší teplotu, což má za následek vyšší spotřebu energie. Vidíte, že pár drobných úkonů dokáže ušetřit pár tisíc ročně. Nevyhazujte peníze z okna.

Mohlo by vás zajímat