Jak ušetřit na letenkách

Dávno už neplatí, že by letecká doprava byla výsadou pouze bohatých lidí. V posledních letech jsou stále oblíbenější nízkonákladové letecké společnosti, které ceny letenek značně zlevňují.

Tyto společnosti mohou nabízet letenky za tak výhodné ceny díky tomu, že omezují služby pro cestující a tím snižují své náklady. Nabídka jejich letů neustále roste a jednotlivé společnosti se snaží konkurovat si, a proto je možné sehnat letenky za příznivé ceny.

Kde porovnat letenky?

  • pelikán.cz – český srovnávač cen letenek, který poskytuje dodatečné služby v podobě akčních balíčků.
  • skyscanner.cz – zahraniční poskytovatel s českým rozhraním. Na výběr je zde mnoho možností a alternativ.

Letenky dále můžete srovnat na klasických srovnávačích zaměřenýc na cestování jako je např. dovolena.cz nebo invia.cz.

Nízko-nákladové společnosti:

Mezi oblíbené společnosti bývají také nízkonákladové aerolinky. Zde je však nutné dopředu počítat s jistým omezením. Mezi nejzákladnější omezení je nákup letenky online a velikost či váha zavazadla. Pokud plánujete 20 kg kufr, pak je nutné dopředu počítat s dodatečnými poplatky, které tuto službu výrazně zdražují. V Česku operují tyto společnosti:

Důvod, proč se vyplatí tyto společnosti je velmi prozaický. V rámci svých akcí poskytují akční letenky, a proto se můžete dostat do Londýna např. za 6 EUR. Další studnicí informací jsou weby, zabývající se akčními letenkami a levným cestování. Vyplatí se tedy sledovat:

Tipy na úsporu za letenky

Nakupujte letenky online: V posledních letech se velmi rozšířilo nakupování letenek prostřednictvím internetu. Nejenže je to pohodlné, ale také vám za online nákup nabízí letecké společnosti slevy. I jim to totiž šetří práci, takže se jim vyplatí elektronické letenky zvýhodnit. Na internetu najdete mnohé servery, na kterých si můžete letenky nejen rezervovat, ale také online koupit. Kvalitní rezervační systém vás povede krok za krokem a rezervaci snadno zvládnete, i když zatím s nákupem letenek online nemáte žádné zkušenosti. Dávejte si však pozor, zda letenky kupujete na prověřeném serveru. Zajímejte se také, jestli dokáže zajistit bezpečné platby. To je pro vás důležité, především platíte-li kreditní kartou.
Porovnávejte nabídky jednotlivých leteckých společností: Na internetu najdete mnohé srovnávače, které vám pomohou najít nejlevnější nabídku pro vás. Většinou fungují velmi jednoduše. Zadáte vámi požadované parametry a systém vám vyhledá letenky, často seřazené podle cenové výhodnosti.
Všímejte si, co vše zahrnuje cena letenky: Někdy můžete mít pocit, že jste objevili levnou letenku. Nemusí však zahrnovat některé služby, které budete muset zaplatit zvlášť. To vám letenku prodraží.
Rezervujte si letenky s předstihem: Pokud víte o své zahraniční cestě dlouhou dobu dopředu, rezervujte si letenku co nejdříve. Zaplatíte-li si ji několik měsíců či alespoň týdnů dopředu, ušetříte. Vaše letenka může být až o polovinu levnější
Létejte v méně frekventované dny i roční období: Někdo si nemůže vybrat, kdy poletí, zvlášť když jde o obchodní cestu, ale chystáte-li se na dovolenou, je možné si vybrat méně frekventovaný den či roční období. Takové lety vás vyjdou levnější.
Využívejte slev: Letecké společnosti se snaží si navzájem konkurovat, a proto čas od času nabízí různé akční slevy. Slevy letecké společnosti poskytují i studentům, větší skupině, učitelům atd. Snažte se zjistit, jaké slevy se vás týkají, a všech využijte.
Kupujte si letenky s fixním datem: Letenky se prodávají s otevřeným datem odletu či s fixním. Druhá možnost je levnější. Pokud si ji však zvolíte, je nutné, abyste věděli, kdy skutečně odletíte. Pokud budete muset měnit datum letu, nejenže nemusíte potřebný termín sehnat, ale také zaplatíte za změnu vysoký poplatek.
Zvolte si nejvýhodnější letiště: Cestujete letecky z České republiky? A víte jistě, že když využijete české letiště, vyjde vás to nejlevněji? Možná bude pro vás levnější dopravit se do Vídně či jiné evropské metropole a cestovat letecky odtamtud.