Ušetřete s podlahovým vytápěním

Nacházíte-li se právě ve fázi výstavby vašeho rodinného domu a přichází na přetřes způsob vytápění celého objektu, vezměte v potaz především podlahové vytápění. Způsob ohřevu vzduchu v místnosti, který pozvolným způsobem vytlačuje klasické radiátory a pokud je to jenom trochu možné, lidé volí právě tuto variantu.

Podlahové topení v sobě kupí totiž několik kladných předpokladů, které spějí k ekonomičtějšímu vytápění daných prostor. Pojďme však tuto tématiku probrat pěkně popořádku. Ostatně za zmínku stojí i historické uplatnění tohoto systému, který byl používán již před stovkami dlouhých let, kdy se teplý vzduch pod podlahy vháněl prostřednictvím speciálních kanálků.

Kdy je podlahové vytápění nejefektivnější?

Aby bylo teplovodní podlahové vytápění opravdu přínosné a úspora značná, je vhodné mít náležitým způsobem izolován celý objekt, respektive danou místnost. Tato fáze se týká pravděpodobně nejvíce podlahy. V jejím případě je třeba zajistit dostatečnou vrstvu izolace, která je potřebná hlavně u betonových odloží. Pokud máte tuto část stavby tvořenou anhydridovou směsí, budete mít zajištěnou ještě lepší tepelnou propustnost a zahřátí celé podlahy.

S vynikající izolací se vážou i okna, která by měla splňovat alespoň základní normu v podobě parametru U=1,2W/m2k. Teprve poté lze očekávat kladné výsledky vytápění.

Typy podlahového topení

Z konstrukčního hlediska rozlišujeme dva druhy tohoto vytápění. Je to elektrické podlahové topení a podlahové topení teplovodní.

Elektrické teplovodní vytápění je jistě cenově méně nákladné, co se týče vstupních investic. Jde v podstatě o speciální drátěnou rohož, která je natažena pod danou podlahovou krytinou. Kamenem úrazu tohoto řešení však bývají vyšší provozní náklady, což může v určitém směru degradovat elektrické podlahové topení. Jeho využití je tedy spíše v menších plochách.

Daleko ekonomičtější bude teplovodní podlahové vytápění, které je sice dražší, ale jeho provoz vám může následně ušetřit poměrně dost finančních prostředků. Samozřejmě za předpokladu výše zmíněných izolací objektu.

Funkčnost a výhody teplovodního podlahového vytápění

Efektivnost tohoto systému spočívá především v rovnoměrném zahřívání celé místnosti. Díky tomu, že je vašemu tělu dopřáváno teplo od nohou, které působí na celé tělo, nevyžadujete tak vysoké teploty v celém prostoru. A to je pravděpodobně jeden z největších kladů, které předkládápodlahové topení teplovodní.

V rámci využívání podlahového vytápění však spatříte řadu dalších pozitiv, která se netýkají jenom ekonomické stránky, ale také té praktické a estetické. Podlahové topení je pod podlahou, tudíž je neviditelné a vy se nemusíte zaobírat vymýšlením místa pro klasické radiátory. Teplovodní podlahové vytápění zahřívá váš prostor rovnoměrně a žádným způsobem nevíří vnitřní prach, což ocení především alergici a lidé s dýchacími obtížemi.

Pokud budete chtít docílit co největší efektivity podlahového topení, umisťujte ho především pod kvalitní laminátové podlahy, které jsou naprosto vynikajícím nositelem tepla. Za všech výše zmíněných předpokladů se tak stane podlahové topení úsporným zdrojem vytápění, který může v závislosti na daných faktorech ušetřit oproti klasickým radiátorům, až 20% energie.

Mohlo by vás zajímat