Ušetřete peníze výměnou klasických žárovek

Klasické žárovky byly a v dnešní době ještě stále jsou nedílnou součástí našich domácností či pracovních prostor. Významný zdroj světla, který je však na pozvolném ústupu, nejen z vlastní vůle samotných občanů, ale také díky příslušné legislativě. O tu se postarala Evropská unie, která zakázala využívání běžných žárovek, které jsou postupně doprodávány a stahovány z trhu.

Nahrazují je totiž daleko ekonomičtější produkty, které jsou často nazývány, jako „úsporné žárovky“. Doplňky, jež mají předkládat stejný typ osvětlení, za daleko menších energetických nároků, z čehož logicky vyplívá, že tento druh žárovek je zaveden právě kvůli šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí.

V čem spočívá kouzlo úsporné žárovky

Jak jsme již naznačili výše a ostatně to dokládá i samotný název výrobku, jsou úsporné žárovky zajímavé především z hlediska menšího odběru elektrické energie, avšak za dodání stejné svítivosti a intenzity osvětlení. Díky tomu lze ušetřit finance v řádu desítek procent.

Úsporné žárovky tak předkládají naprosto stejné, jasné světlo, vysokou účinnost a především delší životnost. Ta se v závislosti na zvoleném výrobci úsporných žárovek pohybuje v řádu 6 – 10 násobné výdrže. Díky tomu doba provozu dosahuje až několika dlouhých let. Jejich rapidní nástup je samozřejmě doprovázen nejrůznějšími bezpečnostními standardy a předpisy.

I úsporné žárovky mají však své mouchy a nedostatky, které je třeba zmínit. Je to trochu paradoxní, ale právě ohleduplnost k životnímu prostředí je trochu v rozporu s obsahem úsporných žárovek, který představuje rtuť. Co se týče rozměrových předpokladů, nabývají větších velikostí, než klasické žárovky, jsou mechanicky citlivé a disponují vysokou povrchovou teplotou. Mnohým uživatelům může vadit snad ještě delší doba startu, respektive okamžik, kdy pracuje úsporná žárovka na plný výkon.

I když se tyto ekonomické varianty klasických žárovek honosí daleko vyššími pořizovacími náklady, je tato investice díky levnému provozu velice brzy návratná.

LED žárovky – osvětlení nové generace

Se stále častějším využíváním úsporných žárovek však trh zaplavil další a daleko propracovanější zdroj osvětlení. Jsou to LED žárovky, které se pyšní obdobnými vlastnostmi, jako jejich předchůdci, jen s tím rozdílem, že jsou daleko odolnější, co se týče mechanického zpracování a neohrožují uživatele svým rozpáleným povrchem. Nemusíte se obávat ani pohodlné a plynulé regulovatelnosti osvětlení, či jakéhokoliv UV záření.

Kombinace předpokladů, kterou ještě doprovází velice rychlý start. Výhody, jež dokonalým způsobem potlačují nedokonalosti úsporných žárovek. Energeticky propracovaný zdroj světla, který je samozřejmě vykoupen daleko vyšší pořizovací cenou. I přesto se však výměna klasických žárovek za jejich ekonomické a novodobější modely dozajista vyplatí. Ostatně velice triviální srovnání si můžeme provést u 100 W běžné žárovky, které svými světelnými parametry sekundujeLED žárovka o výkonu 10 W. Zakomponujete-li do porovnání cenu za elektřinu a především podstatně delší životnost úsporného osvětlení, jsou vstupní náklady potlačeny během velice krátkého okamžiku a vy můžete na LED svícení ušetřit až tisíce korun během několika následujících let.

Ne nadarmo jsou LED žárovky označovány, jako výdobytek budoucnosti, který již neobsahuje žádnou rtuť, je odolný, bezpečný a maximálně úsporný.