Jaké jsou druhy akumulátorů?

Setkáváme se s tím dnes a denně. Holicí strojky, svítilny, hudební přehrávače nebo některé kuchyňské nástroje, apod. Řada produktů, které nemají možnost připojení do elektrické sítě a mnohdy to jejich význam a mobilita ani neumožňuje. Právě v takový okamžik přichází na přetřes akumulátory, které mohou mít spoustu podob.

Malý zdroj energie, který je však k provozu takových přístrojů naprosto dostatečný. Z konstrukčního hlediska odlišujeme akumulátory klasické, na jedno použití a nabíjecí akumulátory, jimiž se v tomto článku budeme podrobněji zabývat. Jde o takový zdroj energie, který umožňuje díky nabíjecím cyklům opakované použití.

NiCd, NiMH nebo NiZn akumulátory?

Na trhu existují hned tři nejznámější akumulátory, kterým lze prostřednictvím speciálních nabíječek dodávat opětovné energie.

NiCd akumulátor

Nabíjecí akumulátor, který je v současnosti ve fázi pozvolného úpadku. Je to způsobeno především vznikem některých toxických látek, které se utváří v rámci chemického procesu při obnově energie. Tyto prvky jsou samozřejmě závadné pro člověka, ač v minimální míře. Ostatně akumulátory NiCd patřily ještě před několika lety k těm nejpoužívanějším.

Jde o odolný energetický článek, který se pyšní vynikající skladovatelností a dlouho životností. Horší je však paměťový efekt a menší předkládaná energie.

NiZn akumulátor

Dalším zdrojem krátkodobé energie je NiZn akumulátor. Ten je určen spíše specifické oblasti zákazníků. Nabíjecí akumulátor, jehož dominantou je hlavně vyšší předkládané napětí kolem 1,85V, které se může stát někdy nepříjemným aspektem, hlavně při vkládání akumulátoru do běžných přístrojů.

Nejčastější využití je hlavně v oblasti fotografie, kdy jsou NiZn akumulátory vkládány do fotografických blesků. Tam se jejich negativa v podobě rychlého samovybíjení a kratší životnosti bez problému ztratí.

NiMH akumulátor

K nejpoužívanějším nabíjecím akumulačním článkům patří NiMH akumulátory, které jsou určitou náhražkou NiCd baterií. Jde o přínosný a úsporný zdroj energie.

Pyšní se především několikanásobně vyšší kapacitou. Napětí tohoto akumulátoru je během vybíjecího procesu téměř neměnné a setrvává na hodnotě 1,2V. Pro domácí přístroje a nejrůznější zařízení je to ideální varianta, jak ušetřit za nákup mnoha jednorázových akumulátorů. Baterie totiž vydrží poměrně velké množství nabíjecích cyklů, díky čemuž vám šetří značné finance.

Ke kladným vlastnostem NiMH akumulátoru patří bezpochyby bezproblémové rychlo-nabíjení. I tento druh akumulátor má však některé nedostatky, které spočívají především v rychlejším samovybíjení a menší tepelné odolnosti.

Nabíjecí akumulátory jsou jistě přínosným zdrojem energie, i když ne v příliš velikém měřítku. Přesto můžete s těmito bateriovými články ušetřit patřičné množství peněz.

Mohlo by vás zajímat