Topíme a ohříváme vodu elektřinou

Vytápění elektřinou

Jedním z možných zdrojů vytápění je elektřina.Topení elektřinou má své výhody i nevýhody. My je nyní krátce shrneme.

Hlavní výhoda topení s elektřinou

Elektřina je snadno dostupná. Celkově je to pohodlný způsob, který vás bude stát minimální úsilí. Máte-li ekologické smýšlení (a že bychom se měli o tento aspekt zajímat), potěší vás i to, že jde o ekologické palivo. Nicméně i tento argument je trochu zavádějící v kontrastu s tím, jakými způsoby se elektřina někdy vyrábí.

Hlavní nevýhoda topení s elektřinou

Hlavní nevýhodou, ale za to dost podstatnou, je cena elektrické energie. Vytápění elektřinou patří mezi ty dražší možnosti vytápění a nepředpokládá se, že by to v budoucnu mohlo být jiné.Alternativní paliva ji v tomto směru dost předbíhají a nyní se elektřina využívá většinou pro přímotopné zdroje nebo na místech, kde není možné topit jinými palivy.

Otázkou tedy zůstává, jestli preferujete pohodlí či nízkou cenu. Mnozí se snaží o kompromisní řešení. Spočívá v tom, že lidé využívají kombinované topení, přičemž topení elektřinou je pouze doplňkové. Někteří lidé volí elektrické vytápění na své chaty a chalupy, kde je spotřeba elektřiny nižší a jiné palivo méně dostupné.

Vytápění elektřinou je vhodné ve všech prostorách, kde je nutné zajistit komfort obsluhy a umožnit vzdálenou regulaci.

Topíme a ohříváme elektřinou

Budete-li chtít k hlavnímu vytápění využít elektřinu, potřebujete elektrický kotel. Pro vedlejší či doplňkový zdroj vytápění vám postačí přímotop.

Elektrické kotle přeměňují elektrickou energii na teplo. Uvedení do provozu tohoto zařízení je jednoduché. Mezi hlavní výhody elektrických kotlů patří nižší pořizovací náklady, možná regulace z dálky, tichý provoz, malá hmotnost, rychlé vyhřátí prostoru a absence spalin.

Při výběru elektrického kotle máte více možností. Existují kotle pro vytápění či pro ohřev vody, ale je možné si zvolit řešení, které vám zajistí ohřev vody i vytápění prostoru. Další využití je elektřiny je samostatný ohřev vody pomocí boileru, o tom se však zmíníme někdy příště.