Topení dřevem

Mnozí lidé stále topí dřevem a někteří se k němu vracejí z obav ze vzrůstajících http://www.ce­naplynu.cz/ a cen elektřiny. Chcete-li topit dřevem, potřebujete krb, krbová kamna či krbové vložky. Na trhu jsou mnohé druhy těchto zařízení lišících se výkonem, cenou a mnohými dalšími parametry.

A jak je to s výhřevností dřeva? Záleží na konkrétním dřevě. Výhřevnost ovlivňuje především obsah vody v něm. Čerstvé dřevo má cca 50% vlhkosti a při správném skladování může dosáhnout pouhých 10% vlhkosti. Výhřevnost čerstvého dřeva je poloviční než u suchého. Kromě vlhkosti ovlivňuje výhřevnost také druh dřeva. Obecně výhřevnost 1 kg dřeva je cca 4,3 kWh. Největší výhřevnost má habr a poměrně hodně výhřevné jsou i dub, buk či jasan.

Výhody a nevýhody topení dřevem Topení dřevem má některé nesporné výhody. Tou hlavní je především dostupnost a obnovitelnost uvedené suroviny. Ve srovnání s ostatními palivy vychází ekonomicky výhodně. Neopomenutelné je i ekologické hledisko. Mnozí také nedají dopustit na příjemnou atmosféru hořícího dřeva. Tu si nejlépe vychutnáte, máte-li krb.

Topení dřevem má však i své nevýhody, kvůli kterým lidé volí raději jiná paliva. Podstatnou nevýhodou je, že na dřevo je nutné mít skladovací prostory a obtížnější může být i dřevo do skladovacích prostor dopravit.

Odpočinek při štípání dřeva
Odpočinek při štípání dřeva

Topení dřevem je méně pohodlné. Budete muset do kamen přikládat ručně a poměrně často, především nebudete-li topit dřevěnými briketami či peletami. Topení dřevem v kamnech je náročnější rovněž na údržbu. Je nutné pravidelně vybírat a likvidovat popel. Narozdíl od topení elektřinou se zde budete muset častěji starat o komín a revize komínu.

Výběr palivového dříví

Dříví se rozděluje především dle tvrdosti. S tou souvisí především délka hoření a tedy spotřeba dřeva. Obecně platí, že čím tvrdší dříví, tím delší doba hoření. Měkké dřevo hoří rychleji. Proto taky prostor, který ohřívá, vytopí rychleji. Je ale nutné častěji přikládat. Pro krby je preferované tvrdé dřevo listnatých stromů.

Velmi měkké dřevo

  • smrk, borovice, vrba, topol, lípa

Měkké dřevo

  • modřín, bříza, olše

Středně měkké dřevo

  • kaštan, platan

Tvrdé dřevo

  • buk, dub, jasan

Kde sehnat palivové dřevo?

Pokud topíte dřevem, nebo jste se rozhodli v budoucnu dřevem topit, můžete si ho koupit od různých komerčních firem, ale i dřevozpracujících podniků, soukromých vlastníků lesa či od Lesů České republiky, s. p.

Můžete si koupit nezpracované dřevo, které je nutné ještě nařezat a naštípat. Ještě levnější variantou je domluvit se se správcem lesa na těžbě dřeva. Nejdražší variantou je koupit si hotová polínka, které jsou už plně připravená na topení.

A jak je to s dřevem v lese, které je zadarmo? Bez postihu lze sbírat pouze ležící klest, tj. odpad větví a zbytky po těžbě. Palivové dřevo uschovávejte na suchém a vzdušném místě. Jinak by se vám mohlo stát, že vám shnije. Např. dřevo použitelné do krbu schne téměř rok.

Mohlo by vás zajímat