Tipy, jak ušetřit při koupi nemovitosti

Pokud jste se rozhodli koupit nemovitost, rozhodněte se, jestli si ji najdete sami či využijete-li služeb realitní kanceláře. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody.

Realitní kanceláři budete muset sice zaplatit provizi, ovšem budete mít jistotu, že splníte všechny náležitostí, které se pojí s koupí nemovitosti. A že jich není málo. Rozhodnete-li se pro koupi nemovitosti prostřednictvím realitní kanceláře, dobře vybírejte, kterou oslovíte. Jejich úroveň se značně liší.

Konkrétní tipy na úspory při koupi nemovitosti

Chcete, aby vám prodávající alespoň „něco“ (jestli půjde o pár tisícovek či desetitisíce korun záleží na spoustě faktorů) slevil při koupit nemovitosti? Snažte se držet následujících tipů:
Nabídněte rychlé jednání: Mnozí lidé chtějí svou nemovitost prodat rychle a pohodlně, a pokud jim rychlost nabídnete, můžete očekávat slevu. Pokud se chystáte nemovitost financovat prostřednictvím hypotéky, předjednejte si ji, abyste věděli, že skutečně nic nebrání jejímu schválení.
Najděte si levnou hypotéku: Chcete-li nemovitost financovat hypotékou, dejte si na její hledání dostatek času. Porovnejte nabídky bank a případně si nechte poradit od seriózního a nezávislého finančního poradce.
Nedávejte najevo emoce: Pokud máte mít šanci získat slevu při koupi nemovitosti, rozhodně byste neměli dát najevo přehnaný zájem o ni. Bude-li vědět prodejce či realitní makléř, že jde o nemovitost vašich snů, těžko vám něco sleví.
Připravte si argumenty: Rádi byste dostali slevu? Obhajte si ji. Vytaste všechny vady nemovitosti, ať už se týkají přímo nemovitosti, lokality či jiných podmínek. Vždycky se něco najde.
Chtějte se setkat přímo s prodávajícím: Že nelze obejít realitního makléře? Ano, s největší pravděpodobností bude po vás chtít, abyste podepsali, že ho neobejdete, ale i tak se stojí za to setkat osobně s prodejcem. Zapůsobíte-li přímo na majitele nemovitosti, budete mít větší šanci, že vám něco sleví.
Nesnažte se ušetřit za každou cenu: Určitě byste neměli šetřit za právníka, který vám připraví smlouvu (nespolupracujete-li s realitní kanceláří). Pokud protistrana připraví smlouvu, měl by ji někdo nezávislý zkontrolovat. Nešetřete ani za odbornou inspekci nemovitosti a na dalších nákladech, které ovlivní celkovou spokojenost s koupí nemovitosti.
Zajímejte se o provozní náklady nemovitosti: Zdá se vám cena nemovitosti v pořádku? Ujistěte se ještě, že se vám v budoucnosti neprodraží o provozní náklady. Starší nemovitosti mohou mít třeba mnohem větší fond oprav než novější byty a domy.
A co realitní vyjednávač: Na trhu najdete služby realitního vyjednávače, který vám může zajistit značnou slevu. I zde je však důležité najít kvalitní osobu, které skutečně budete moci věřit.

Na co si dát ještě pozor při koupi nemovitosti?

• Ověřte si v katastru nemovitosti, že kupujete nemovitost skutečně od toho, komu patří. Totožnost prodávajícího si ověřte.
• Zjistěte si, zda na nemovitosti nejsou nechtěné závazky a břemena, např. exekuce atd.
• Oslovujte jen seriózní realitní kanceláře s dlouholetou působností a kladnými referencemi.
• Dejte si pozor na skryté vady nemovitosti. Dobře si ji prohlédněte. Kupujete-li dům, je dobré si ho nechat prohlédnout někým z oboru.
• Hlídejte si, aby všechny platby byly oficiální. Zaplacení nemovitosti by mělo jít přes právní úschovnu. Toto opatření chrání prodávající i kupující.
• Skládáte-li rezervační zálohu, mějte jistotu, že vám banka schválí hypotéku (financujete-li nemovitost touto cestou).