Jak vybrat termínovaný vklad

Termínovaný vklad představuje druh bankovního účtu nabízející garantované zúročení vkladu. Uzavírá se na předem vymezenou dobu a za předem sjednaný úrok. Uvedená doba je od několika dní až do několika let. Po tuto dobu nemůžete s penězi nijak nakládat (chcete-li se vyhnout sankcím), a proto dobře zvažte své finanční plány a hlavně to, jak dlouho můžete peníze postrádat.

Výhodnost termínovaného vkladu se odvíjí od toho, koho oslovíte. Obecně platí, že je zde vyšší úročení než u spořících účtů právě jako kompenzace za to, že na rozdíl od nich není možné mít peníze kdykoliv k dispozici.
Banky mají zpravidla stanovenou minimální částku pro zřízení termínovaného vkladu. Ta bývá v rozmezí od 5 000 do 100 000 Kč. Doba trvání je obvykle od sedmi dní až po 5 let. Pokud ani po uplynutí doby nebudete peníze potřebovat, je možné provést automatické obnovení vkladu.

Shrnutí výhod a nevýhod termínovaného vkladu

+ zhodnocení volných peněžních prostředků
+ pojištění termínovaných vkladů dle zákonu o bankách
+ snadno dostupný produkt
+ nehrozí vám finanční ztráta
+ správa finančního produktu je časově nenáročná

sankce za předčasný výběr peněz z účtu
zhodnocení není příliš výrazné
z úroku z vkladů platíte daň
většinou si banky limitují minimální vklad

Co brát v potaz při výběru termínovaného vkladu

Uvažujete o termínovaném vkladu? Nabídka je široká, a protože je samozřejmě výhodnost jednotlivých finančních produktů rozdílná, je důležité dobře vybírat. Jak na to?

  • Dobře si rozmyslete, po jak dlouhou dobu můžete postrádat peníze, které chcete vložit na termínovaný vklad. Předčasný výběr se pojí se sankcemi.
  • Zvažte, jestli zvolíte pevnou úrokovou sazbu či pohyblivou. Lidé častěji volí pevnou úrokovou sazbu. Podle úrokové sazby porovnejte nabídku jednotlivých bank. Než se rozhodnete pro tu, která má nejlevnější sazbu, ujistěte se, že se nepojí s dalšími poplatky či jinými podmínkami, které by pro vás byly nepřijatelné.
  • Vybírejte podle výše minimálního vkladu. Některé banky vyžadují velkou částku. Najdete však i takové, kde je minimální vklad nízký.
  • Uvažujete, že byste si sjednali termínovaný vklad v cizí měně? Nezapomínejte na rizika vyplývající z pohybu devizových kurzů vůči české koruně.
  • Informujte se o tom, jak budou připisovány úroky. Většinou se vyplácí po plynutí stanovené doby, ale také mohou být vyplácený pravidelně či připsány k původnímu vkladu za určitou dobu. Pro banky je výhodnější pozdější úhrada, a to z důvodu časové hodnoty peněz.
  • Zvažte i další možnosti zhodnocení peněz. I když vám termínované vklady něco vynesou, často úroky nestačí ani na pokrytí míry inflace. Proto je třeba zvážit investice do některých produktů. To však vyžaduje již nějaké znalosti. Investice totiž nejsou bez rizika.