Kolik procent elektrické energie představují činnosti a spotřebiče v domácnosti

Každý spotřebič v domácnosti disponuje určitou spotřebou, která se následně projevuje nacelkovém odběru vaší elektrické energie. Jedná se nejenom o prostory kuchyně, koupeny, ale také ostatních místností, kde dochází ke spotřebě elektřiny, s jejímž procentuálním zastoupením vás zhruba seznámíme.

Zaměříme se na jednotlivé oblasti a úkony, které budeme popisovat od těch energeticky nejvýraznějších, včetně určitých rad, jež mohou vést ke snížení spotřeby elektřiny.

Vaření a příprava jídla

Z pomyslného stoprocentního koláče je elektřina využívána nejvíce právě při vaření, pečení a obdobných činnostech v kuchyni. Je to rovných 35%, což je více, jak třetina celkové spotřeby, pakliže elektřinou netopíte.

V této oblasti lze doporučit snad pouze několik fíglů, jak se dopracovat k nižším procentuálním hodnotám. Před ohřevem potravin vodu ohřívejte v rychlovarných spotřebičích, nežli na elektrickém sporáku. Nedisponujete-li indukční deskou, využívejte při vaření plotýnky odpovídajícího půdorysu hrnce či pánve, aby nedocházelo ke ztrátě energie. Při používání klasické trouby realizujte dopečení pochutiny při vypnutém spotřebiči, zhruba několik minut před koncem pečení. Výčet úsporných řešení, která mohou samozřejmě pokračovat.

Chladicí a mrazicí zařízení

Dalším výrazným odběratelem elektrické energie jsou lednice a mrazáky. Spotřeba elektřiny zde tvoří zhruba 20%, které lze také do určité míry snížit. Například se vyhněte umísťování chladničky do teplých prostor nebo před prosvětlené okno. Držte se optimální chladicí teploty +5C° a –18C°, při nichž dochází k ideálnímu odběru elektřiny.

Neopomínejte ani na dostatek prostoru kolem zadní části těchto chladicích zařízení nebo nasprávné těsnění, které nesmí propustit žádný vzduch dovnitř.

Nákladné praní prádla

Činnost, bez které se jednoduše neobejdeme a jež tvoří alespoň 17% spotřeby elektřiny. Při provozování klasické pračky přihlížejte ke správné volbě programu, čím kratší, tím úspornější. To samozřejmě platí také při výběru otáček nebo regulaci teploty. Příliš horká voda je pojítkem k vysokým energetickým nákladům.

Běžné vnitřní osvětlení

Tento údaj je samozřejmě relativní, protože vše závisí na množství světel v bytě a především na volbě světelného zdroje. Přesto lze počítat s tím, že osvětlení vnitřních prostor vám uzme zhruba 14% celkové elektrické energie.

Spotřeba energie však může být nižší, pakliže využíváte úsporné žárovky a svítíte pouze tam, kde to doopravdy potřebujete.

Elektrické spotřebiče v domácnosti

Pomineme-li výše uvedené spotřebiče, jež patří mezi energeticky nejnáročnější, tvoří poslední skupinu ostatní zařízení, v rámci jejichž provozu lze počítat taktéž s 14%. Do této kategorie je možné jistě zakomponovat klasické domácí přehrávače, kina, LED televizory, notebooky, počítačenebo myčky na nádobí.

Elektrické spotřebiče, u nichž celková spotřeba závisí dosti na používání a hlavně energetickém štítku daného výrobu. Čím lepší hodnoty konkrétní přístroj bude mít, tím se domůžete výraznějšího snížení spotřeby.

Mohlo by vás zajímat: