Spořit či investovat? Odpovězte si sami

Pokud se chcete rozhodnout, zda bude pro vás lepší spoření či investování, je důležité oběma pojmům dobře rozumět, především si uvědomit rozdíl mezi nimi.

Spoření představuje odkládání volných peněz mimo běžný účet. Peníze tak oddělujeme a dáváme na stranu pro případ potřeby. Zhodnocení není velké, ale nenesete žádné riziko, kromě inflačního rizika, což znamená, že se vám peníze nezhodnotí ani natolik, aby pokryly inflaci. V tom případě jste sice spořili, ale přesto vaše peníze ztratily z reálné hodnoty.
Oproti tomu investování vám přinese větší zúročení vašich peněz, ale je třeba také počítat s investičním rizikem. Jeho výše se liší podle toho, jakého konkrétního investičního produktu využijete.

Základní možnosti spoření a investování

Základními spořícími produkty jsou spořicí účet, termínovaný vklad, penzijní připojištění, stavební spoření atd.
Mezi hlavní investiční produkty patří akcie, dluhopisy, podílové fondy, deriváty, komodity, nemovitosti atd.

Výhody a nevýhody spoření

+ nenesete investiční riziko
+ likvidita (zpravidla můžete peníze využít v případě potřeby, ne u všech spořicích účtů)
+ odložení volných finančních peněz

inflační riziko
některé banky vyžadují běžný účet

Výhody a nevýhody investování

+ možnost významnějšího zhodnocení úspor
+ velký výběr produktů a jejich kombinací

investiční riziko
nutnost alespoň nějakého finančního vzdělání (nevyplatí se ve všem bezmezně spoléhat na druhé – ani na finanční poradce, firmy, pod kterými investujete atd.)

Další výhody a nevýhody investic se odvíjejí od konkrétního zvoleného produktu.

Spořit nebo investovat?

Jestli se rozhodnete pro investici či spoření, záleží na vaší ochotě nést riziko. Mnozí právě kvůli tomu zůstávají u spoření. Je však si uvědomit, že i zde je riziko – inflace.
Proto je namístě uvažovat nad vhodnou investicí. Jednotlivé investiční produkty se liší mírou rizika. Pokud nejste ochotni podstupovat vyšší riziko kvůli vyššímu výnosu, lze si vybrat investice, kde jsou rizika menší. Samozřejmě pak jsou i menší zisky. To je základní pravidlo investic. Bude-li vám někdo slibovat vysoké zisky s minimálním rizikem, jde zcela jistě o podvod.
Investiční riziko lze snížit diverzifikací. To znamená, že budete využívat různé investiční nástroje a tím se míra rizika vyrovnává (laicky řečeno – ztratíte někde, získáte jinde).
Jste ve fázi, kdy nechcete jen spořit, ale s investicemi nemáte zkušenosti a nejste si jisti, zda jste ochotni nést investiční riziko, zjistěte si nejdříve, jaká investiční strategie bude přímo pro vás nejlepší a jaké produkty nabízí. Začněte se celkově více zajímat o investice. Čím více člověk ví, tím snadněji se rozhodne.