Jak si vybrat levné připojení k internetu

Ještě před několika lety bylo připojení k internetu příliš drahé, a proto se vyskytovalo spíše ojediněle. Ceny šly postupně dolů a dnes má (jen s mírnou nadsázkou) připojení k internetu téměř každý.

Možná si však teprve zařizujete domácnost a připojení k internetu nemáte, nebo byste se rádi porozhlédli, jestli na trhu nenabízí někdo výhodnější nabídku, než které využíváte vy. Přechod k jinému poskytovateli internetu je jednoduchý, takže každému, kdo má sebemenší výhrady k ceně nebo službám stojí za to podívat se, jestli nenajde nějakou lepší nabídku. Zkontrolujte si však smlouvu, za jakou dobu můžete poskytovatele vypovědět. Někteří poskytovatelé mají smlouvy na dobu určitou s různými podmínkami. V tom případě by se vám mohl přechod k jinému poskytovateli prodražit.
Ceny připojení si můžete porovnat na internetu. Budete-li zkoumat nabídku konkrétního poskytovatele, platí jako u všech nabídek pečlivě prozkoumání, zda jsou výhody bez podmínek či jiných omezení.

Co kromě ceny brát při výběru připojení k internetu v potaz?

Cena internetového připojení je při výběru konkrétního řešení důležitým parametrem, ale neměla by být na úkor jiných důležitých faktorů:

  • vaše technické možnosti: Rozmyslete si, jestli chcete drátové či bezdrátové připojení. Jednotlivé možnosti jsou různě dostupné. Pokud bydlíte ve městě, zpravidla jich máte hodně. Pokud však bydlíte v malé vesnici, či jste omezeni dalšími parametry, tak se vám výběr zužuje. Berte to v potaz, než se nadchnete pro nějakou nabídku, jež je pro vás nereálná.
  • rychlost: Jde o údaj uvádějící, kolik dat si váš počítač vymění s internetem v daném časovém úseku. Přenosová kapacita dat je složená ze dvou rychlostí, tj. stahování a odesílání dat. Vybírejte vhodnou kombinaci obou hodnot. Dejte si pozor na to, co přesně udává údaj o rychlosti. Český telekomunikační úřad neříká, jak se má udávat údaj o rychlost připojení a na to mohou některé společnosti hřešit.
  • linka: Jde o spojení vašeho počítače s internetem. Rozlišujeme linky garantované a agregované. U garantované linky nikdo s vámi nesdílí přenosovou kapacitu dat, a proto nehrozí, že by data klesala podle toho, kolik lidí je zrovna na internetu. V tom je nevýhoda agregované neboli sdílené linky. Pokud jste si vybrali druhý typ linky, zajímejte se o to, kolik lidí ji sdílí a jak se mění rychlost při jejich připojení. Poté zvažte, jestli jste zpomalení ochotni akceptovat.
  • časová garance: Jde o procentuální vyjádření nejmenší možné spolehlivosti internetového připojení. U některých společností se setkáte pouze s údaje, že negarantuje 100 % funkčnost. Takový údaj vám však nic neřekne.