Pasivní domy vs. nízkoenergetické domy

Energeticky výhodné domy jsou stavby, které jsou svým pojetím nenáročné na spotřebu energie. Jedním z hlavních cílů energetických domů je co nejvíce ušetřit za náklady na vytápění. K tomu se dá dostat různými způsoby. Jedním z nich je např to, že se v něm nebudou používaná žádná zařízení náročná na elektrickou energii. Díky tomu má energeticky šetrný dům malé tepelné ztráty. Nepotřebuje tak klasické vytápění.

Budeme-li se „bavit“ o domech v souvislosti s úsporou energie, setkáme se s dvěma základními pojmy. Jsou jimi energeticky pasivní dům a nízkoenergetický dům. Co mají společného a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Energeticky pasivní dům

Energeticky pasivní dům je stavba, jež musí splnit poměrně přísná kritéria, aby tak mohla být označovaná. Nejúspornější variantou pasivního domu je energeticky nulový dům. To znamená, že svou energetickou spotřebu zvládne saturovat ze svých zdrojů, např. z fotovoltaických panelů.

Má-li být dům označený jako energeticky pasivní, musí splnit určité zásady. Mezi základní kritéria patří

  • orientace strany budovy s nejvíce okny na jih
  • kvalitní tepelná izolace vnější konstrukce
  • okna zajišťující vynikající izolační vlastnosti
  • vzduchotěsné obvodové pláště
  • použití řízeného větrání se zpětným získáváním tepla
  • využití obnovitelných zdrojů energie

Pasivní domy jsou pohodlné, úsporné, odolné vůči letním vysokým teplotám, mají technickou i ekonomickou hodnotu, jsou návratné a zajišťují bydlícím čerstvý vzduch. Pasivní domy jsou také šetrnější k životnímu prostředí a mají i další výhody. Aby byl dům pasivní, musí člověk, který v něm bydlí, změnit trochu způsoby a návyky.

Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům rovněž primárně šetří energii, ale nemusí splňovat tak přísná kritéria jako pasivní dům. Jde tedy o běžnou stavbu, která však svou spotřebou energie na vytápění nepřesahuje 50 kWH/m2 za rok. Pasivní domy nesmí přesahovat hodnotu 15 kWH/ m2 za rok.

Nízkoenergetické domy se stavějí z různých materiálů. Nejčastěji z cihel, tvárnic z nepálené hlíny, ale i z různých dalších materiálů. Často využívají domácích elektráren a systému pro obnovu a rekuperaci elektrické energie.