Jak zajistit doma optimální vlhkost vzduchu?


Optimální vlhkost vzduchu by se měla v bytě či domě pohybovat kolem 40 až 60 %. Záleží na konkrétní místnosti. Vyšší vlhkost je obvykle v koupelně, kuchyni, ale i ložnici. Nežádoucí je vyšší vlhkost v místech, kde máme potraviny a oblečení. Hrozí jejich ohrožení plísní.

[maxbutton id=“1″]

Pro naše zdraví a energetické úspory je nevhodný příliš vlhký, ale i příliš suchý vzduch.

Chcete-li zjistit, jak je to s vlhkostí ve vašem domě či bytě, použijete vlhkoměr. Obecně mají lidé v panelových bytech větší problém se suchým vzduchem a v cihlových domech s nadměrnou vlhkostí. Nemusí to však být pravidlem.

Nadměrná vlhkost vzduchu

Nadměrná vlhkost vzduchu významně přispívá ke vznikům plísní. Plísně ničí vaše zdi a jejich dlouhodobé působení škodí zdraví.

Jak snížit vlhkost vzduchu

Snížit vlhkost vzduchu je možné několika způsoby:

Větrání

Pravidelná a dostatečná výměna vzduchu pro zajištění optimální vlhkosti je základem. Větrání je možné zajistit okny, ventilátory či větracími systémy s rekuperací tepla.

Budete-li se bránit proti nadměrné vlhkosti pouze větráním okny, budete ztrácet tepelný komfort a energie se vám v zimním období prodraží. Proto volte raději jiné možnosti větrání, či se zbavujte vlhkosti dalšími způsoby. Mnohdy stejně větrání okny nestačí.

[maxbutton id=“1″]

Boj s plísní

Nadměrná vlhkost nahrává plísním. Kontrolujte riziková místa (především rohy stěn) a netvořte ideální podmínky pro plíseň. Nahrávat jí můžete např. málo častým vynášením koše, necháváním jídla v ledničce či ve špajzu po záruční době, stavením nábytku ke stěnám atd.

V boji s plísněmi pomáhají i chemické prostředky. Účinné jsou například termoizolační antikodenzační nátěry. Rozkládají teplo a tím odstraňují tepelné mosty, které jsou častou příčinou kondenzace vody a následného vytvoření plísní.

Odvlhčovače

S nadměrnou vlhkostí vám mohou pomoci také odvlhčovače či vysoušeče vzduchu. Nasávají vlhký vzduch a následně ho ochlazují na teplotu rosného bodu. Zdivo tak ztratí schopnost držet vodu. Na trhu jsou různé modely. Důležitým kritériem výběru je objem prostoru, ve kterém má odvlhčovač působit.

Mechanické odstranění vlhkosti

Pokud představuje nadměrná vlhkost dlouhodobý problém vycházející z vlastností domu, je nutné zvážit mechanické odstranění vlhkosti. Jedná se o různé stavební úpravy lišící se svým rozsahem. Menším zásahem je odvodnění základů stavby zvenčí. Další řešení představuje mechanické a injektážní odstranění. Spočívá v hydroizolaci stěn podřezáním zdiva diamantovým lanem či strojní pilou. Do spár se pak vkládá speciální fólie a injektážní trubka.

Další možnosti odstranění vlhkosti

Nadměrnou vlhkost lze odstranit také elektrofyzikálními a elektrochemickými metodami. U elektrofyzi­kálních metod dochází k využívání vlastností elektrického proudu, elektrochemické jsou na bázi chemických procesů.

Nedostatečná vlhkost vzduchu

Nedostatečnou vlhkost vzduchu člověk pozná podle pálení očí, ale může ho bolet i v krku. To je způsobené vysycháním sliznic. U alergiků se mohou projevit také potíže s dýcháním.

Jak zvýšit vlhkost vzduchu

Vlhkost vzduchu je možné zvýšit různými způsoby. My si uvedeme dva nejúčinnější.

Zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače jsou moderními přístroji vyráběných za použití různých technologií. Liší se cenou, náročností údržby a kapacitou. Ať už si vyberete jakýkoliv přístroj, vždy je efektivní ho používat pouze v uzavřené místnosti. Podle použité technologie rozlišujeme především tři typy zvlhčování:

  • utrazvukové: Vytváří z vody miniaturní kapičky, které jsou vyfukované do vzduchu a tím ho zvlhčují. Mají nízkou spotřebu energie a nebudou vás obtěžovat hlučností. Zhruba dvakrát ročně je u nich třeba měnit filtry.
  • teplou párou: Pára je předem připravená a v ochlazovací komoře zvlhčovače se mísí se se vzduchem. Výhodou je, že zvlhčovač zároveň ničí bakterie. Není vhodná pro ty, kteří trpí chronickým zánětlivým onemocněním hrtanu.
  • studené: Nasávají vzduch, který se smíchá s vodní párou a poté přístroj opouští. Výhodou je, že nezvyšuje teplotu v místnosti.

Zvýšení vlhkosti svépomocí

Nechcete-li si zatím pořizovat zvlhčovač vzduchu, zkuste jiné metody. Vlhkost v místnosti zvýšíte sušením prádla na radiátorech, nebo dejte k topení nádobu s vodou.

Mohlo by vás zajímat: