Jak odvzdušnit topení, resp. radiátor?

Mnoho lidí se smíří s tím, že jejich radiátory vydávají méně tepla, než mají, aniž by si uvědomili, že mohou být zavzdušněné. Je to i váš případ? Nejenže kvůli tomu nedosáhnete teplotního komfortu, ale navíc ještě utratíte za vytápění více peněz.

Zavzdušňování způsobují vzduchové bubliny vznikající rychlým napuštěním vodou. Chyba však může být i na straně čerpadla či svárů trubek, které špatně těsní.

Nevíte jistě, jestli jsou vaše radiátory zavzdušněné? Není obtížné to zjistit. Stačí otevřít regulační kohouty u všech radiátorů na maximum a počkat, až se zahřejí. Poté zkontrolujte, jestli tělesa mají stejnou teplotu po celé své ploše. Dojde-li k tomu, že nahoře je těleso horké a dole vlažné či studené, znamená to, že je zavzdušněné.

Odvzdušněte radiátory

K odvzdušnění byste měli přistoupit nejlépe před začátkem topné sezóny. Neznamená to však, že byste nemohli provést odvzdušnění i během topné sezóny, pokud jste zjistili problém dodatečně.

Odvzdušnění radiátorů se liší podle toho, jestli žijete v rodinném či panelovém domě, ve kterém do odvzdušňování musíte zapojit i sousedy. Důležité je totiž odvzdušňovat radiátory od nejníže položeného v domě.

Odborníci se neshodují, jestli je lepší k odvzdušnění přistupovat v době, kdy kotel či čerpadlo jsou činné či nikoliv, ani v tom, jestli se mají otevřít všechny termostatické ventily.

Někteří tvrdí, že by se tyto ventily měly spíše uzavřít a otevřít odvzdušňovací, aby voda vytlačila vzduch. Po vytlačení vzduchu z radiátoru začne prskat voda. Připravte si proto nádobu, do které ji zachytíte.

Po odvzdušnění zkontrolujte, jestli to pomohlo, a radiátory se již zahřívají po celé své ploše. Pokud ne, celý proces ještě zopakujte.

Když odvzdušnění nepomůže

Odvzdušnili jste radiátory, následně provedli kontrolu, proces zopakovali, ale stejně nejste s výkonem spokojeni? Možná je chyba někde jinde, např. ve špatně vyprojektované soustavě. V tom případě si s tím sami neporadíte a je nutné kontaktovat odborníky.

Mohlo by vás zajímat: