Odvlhčete těžký vzduch ve vaší domácnosti

Bydlíte-li v objektu, kde se vyskytuje přemíra vlhkosti ve vzduchu, potažmo ve zdech, zaděláváte si na pěkné problémy. Tento neduh může být samozřejmě způsoben špatným větráním, ale také konstrukčními chybami v budově, kdy se nelze vlhkosti zbavit jinak, než prostřednictvím speciálního zařízení.

Pokud vlhkost překračuje určitou únosnou míru, projeví se to především při vzniku nejrůznějších plísní, potažmo bakterií. Negativní vliv to má bezpochyby i na dýchací cesty a celkové žití. Nápravou však může být odvlhčovač vzduchu, musíte pouze vědět, který typ zvolit.

Jaké jsou druhy odvlhčovače vzduchu?

Z obecného hlediska lze taková zařízení rozlišovat na základě jejich vzhledu a celkového výkonu. Jsou to přístroje určené pro domácí prostředí a ty profesionální. Výjimku však netvoří ani určité specifické typy, které jsou primárně určeny do bazénových prostor a vodních ploch nebo přímo do koupelen.

Pakliže bychom se na odvlhčovače vzduchu zaměřili z trochu detailnější pohledu a hlavně na základě principu fungování, jsou tyto výrobky rozdělovány na kompresorové odvlhčovače a absorpční odvlhčovače.

Jak fungují kompresorová zařízení?

Vsadíte-li na tento druh odvlhčovače, máte jistotu, že jde o ten nejtypičtější přístroj, jehož součástí je kondenzační deska a samozřejmě potřebné chladivo. Důležitou roli zde hraje hlavně teplota vnějšího vzduchu a zmiňované desky. Při rostoucím zvýšení tohoto rozdílu dochází k onomu tíženému odvlhčování.

Součástí takového odvlhčovače vzduchu je i filtr, kondenzační jímka a potřebný kompresor s nádržkou na vodu. Tento model zařízení je populární především ve vnitřních obytných prostorách. Je to způsobeno zajímavým výběrem kreativních designů a plnohodnotnou funkčností, která je zprostředkována již od teploty v prostoru kolem 10C°.

V závislosti na velikosti místnosti a množství obsažené vlhkosti lze volit produkty započínající na výkonu odvlhčení kolem několik litrů denně, až po přístroje, které jsou schopny odvést z vaší nemovitosti desítky litrů za jediný den.

Absorpční odvlhčovače vzduchu

Tento typ výrobku je vhodnější do objektů, které disponují ještě nižší teplotou, než je oněch zmíněných 10C°. I kvůli tomu je využíván zcela opačný model fungování. Absorpční odvlhčovač vzduchu je totiž vybaven topnou částí, která si přitápí a samozřejmě tím navyšuje i energetické náklady na provoz zařízení.

V tomto případě počítejte s tím, technika založená na uvedeném principu fungování je nejefektivnější pouze v prostorách, jejichž vnitřní vlhkost přesahuje 55%.

Nutno ještě zmínit, že u obou variant je odvod nasbíraného kondenzátu odváděn buď samospádem, nebo prostřednictvím čerpala.

Finanční náklady na odvlhčovač vzduchu

Pakliže vezmeme v potaz vstupní investice na tato zařízení, je třeba rozlišovat techniku domácí a profesionální. Kvalitní zařízení určené do rodinného objektu se prodává od cca 6.000,– Kč a výše. Sháníte-li spíše odvlhčovače vhodné na stavby, které oplývají bytelnou konstrukcí, připravte si alespoň 30.000,– Kč.

V obou případech jde o praktickou a efektivní variantu, jak se zbavit všech zmiňovaných nepříjemností v úvodu tohoto článku.

Mohlo by vás zajímat: