Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetický dům se vyznačuje nízkou spotřebou energie. Na rozdíl od pasivního domu nemusí splňovat tak přísná kritéria. Spotřeba energie v nízkoenergetickém domě nesmí přesáhnout hranici 50 kWh/m2 za rok. U pasivní domů to je 15 kWh/m2 za rok.

Díky tomu, že zde nejsou tak přísné podmínky jako u pasivních domů, je možné dosáhnout nízkoenergetického domu nejen u nízkoenergetické novostavby na klíč, ale i přirekonstrukci stávajících domů. Lze tedy říct, že dosáhnout nízkoenergetického domu lze do milionu. Nový však za tyto peníze patrně nepořídíte.

K docílení menší energetické náročnosti domu dochází především kvalitním zateplenímEnergii ušetříte i větracím systém se zpětným získáváním tepla z vyvětrávaného vzduchu, kvalitními okny atd.

Výhody nízkoenergetického domu

Výhody nízkoenergetických domů jsou mnohé. Těmi hlavními jsou:

  • menší náklady na vytápění: Jde o podstatnou výhodu nízkoenergetických domů. Za elektřinu i plyn ušetříte díky kratší otopné sezóně a díky vlastnostem domu. Část si jí dům vyrobí sám (např. formou solárních zisků). Konkrétní úspory vyplývají z výběru zdroje vytápění a dalších technologií.
  • silná tepelná izolace: Zamezuje uniku tepla. Celkově je zde vysoká tepelná pohoda. Izolace pohlcuje rovněž hluk zvenku.
  • ekologičnost: Životní prostředí je díky nízkoenergetickým domům méně zatěžované. Šetří se suroviny a menší jsou také emise.

Nevýhody nízkoenergetických domů

Nevýhody nízkoenergetických domů jsou minimální. Počítat byste měli se zvýšenými náklady na stavbu či rekonstrukci domu. To je dáno nejen použitím vysoce funkčních materiálů a moderních technologií, ale i tím, že potřebujete propracovaný projekt od odborníka.

Náklady se vám vrátí. Doba návratnosti je různá. S rostoucími cenami energií dochází k jejímu neustálému zkracování.

Mohlo by vás zajímat