Pozor na nezaplacené povinné ručení

Povinné ručení je zákonem stanovenou povinností, bez které nemůže vyjet do silničního provozu v podstatě žádné přihlášené vozidlo s udělenými registračními značkami. Tímto krokem je zamezeno situaci, kdy řidič způsobí škodu jiné osobě a nebude toto poškození z čeho financovat.

I proto je kladen veliký důraz na dodržování včasných plateb za pojištění vozidla. Z pohledu českého zákona byla v roce 2009 zřízena Česká kancelář pojistitelů, která striktně hlídá platby za povinné ručení a pokud vznikne jakékoliv nezaplacené povinné ručení, nekompromisně uděluje poměrně výrazné pokuty.

Co nastane, pokud máte neuhrazené povinné ručení?

Do pozice dlužníka se občané dostávají hned několika způsoby. Tím nejobvyklejším je pravděpodobně lidská zapomětlivost. Člověk jednoduše přehlédne došlou složenku a platbu zkrátka neuskuteční. Vzhledem k tomu, že Česká kancelář pojistitelů porovnává registr vozidel a nezaplacené povinné ručení, okamžitě dochází k naskočení příslušného penále.

Způsobit si problémy týkající se pojištění vozidla, lze však i svojí nevědomostí. Majitelé a provozovatelé často zlikvidují svá vozidla, případně úmyslně neuhradí povinné ručení a jednoduše si myslí, že je tím celý problém vyřešen a nemusí nadále nic platit. Opak je však pravdou.

Jaké hrozí sankce za nezaplacené povinné ručení?

Výše penále od České kanceláře pojistitelů mohou být rozdílné a jsou závislé především na technických parametrech daného vozidla. Částky se však mohou pohybovat od 50,– Kč do 300,– Kč za jediný den. Pokuta za neuhrazené povinné ručení může být tedy opravdu markantní. Příspěvky jsou poté odváděny do speciálního Garančního fondu.

Zmínit také musíme, že pokud způsobíte jakoukoliv dopravní nehodu v tomto období, není platba garančního příspěvku to samé, jako poplatek za povinné ručení. Náklady na nehodu za vás sice budou uhrazeny, tato škoda po vás však bude následně vymáhána Českou kanceláří pojistitelů. V rámci první došlé upomínky je povětšinou zasílán sankční poplatek. S druhou upomínkou přichází také žádost o zrušení smlouvy s danou pojišťovnou. V tomto případě již platí, že s vozidlem nesmíte vyjet do silničního provozu.

Sjednejte si nápravu co nejdříve

Neuhrazené povinné ručení v pokročilém stavu bývá poměrně výrazným přečinem, který vás může stát nemalé množství peněžních prostředků. Zapomeňte proto na tento způsob ukončení pojistné smlouvy a volte raději obvyklou cestu.

Pakliže k upomenutí dojde, neváhejte s platbou sankčních poplatků dle přiložených instrukcí a kontaktujte v případě potřeby zrušení povinného ručení, svoji pojišťovací společnost.

Vždy mějte na paměti, že odstavení vozidla nebo jeho likvidaci, musíte provést také v rámci registru vozidel a na příslušné pojišťovně. Vyvarujete se tak mnohým nesnázím.