Nástrahy havarijního pojištění

Pojistné podmínky jsou odedávna velice důležitou listinou, kterou si musíte v rámcipřipojištění vozidla důkladně a pozorně přečíst. Právě na tyto informace a fakta se v případě libovolných problémů totiž odvoláváte.

Pakliže jde o havarijní pojištění, určitě byste se měli zaměřit na údaje, jako je rozsah pojištění, respektive výše částky, která je uhrazena pakliže dojde k dopravní nehodě. Spoluúčast, která může mít rozdílné hodnoty, jimž se můžete divit právě v onen nezáviděníhodný okamžik.

Kromě pojistné částky se však zaměřte na proplácení pojistného. Nástraha havarijního pojištění, která může mít hned několik různých podob.

Úhrada škody rozpočtem

Jedním z modelů, prostřednictvím kterého pojišťovny vyplácí finanční prostředky, je úhrada škody rozpočtem. Chcete-li na danou nehodu uplatit havarijní pojištění a máte sjednaný tento model proplacení, stanoví vám pojišťovna cenu za opravu vašeho vozu a vyplatí vám potřebné finanční sumy. Vy si pak dáte auto opravit, kam budete chtít.

Bohužel vždy je naprostým pravidlem, že stanová cena je natolik malá, že ji autorizovaný servis dozajista nepokryje. Proto se tento model havarijního připojištění vyplatí hlavně zručnějším lidem, kteří si jsou schopni opravu provést sami, či přes nějakou levnou a soukromou dílničku nebo známého. Pak lze rozpočet bez problému naplnit.

Úhrada škody ve smluvním servisu

Naprostým opakem výše zmíněného je havarijní pojištění, respektive úhrada škody ve smluvním servisu. V tomto případě jde pravděpodobně o nejkomfortnější variantu havarijního připojištění. Vozidlo vám bude opraveno ve smluvním servisu dané pojišťovací společnosti a mělo by být uvedeno do původního stavu.

Zde nepřijdete do styku s žádnými financemi, které vám budou předány na opravu dopravního prostředku. Vše je vyřizováno v rámci vašeho havarijního pojištění ve vztahu mezi pojišťovnou a smluvním servisem.

Proplacení opravy v autorizovaném servisu

Třetí potenciální nástrahou havarijního připojištění může být proplacení faktury v cizím autorizovaném servisu, než je ten smluvní. Sami si tedy můžete zvolit služby profesionálního subjektu, který se postará o opravu vašeho automobilu.

Počítat však musíte s tím, že faktura je servisu povětšinou uhrazena z vaší kapsy a teprve poté se pouštíte do zdlouhavého koloběhu, který vede k proplacení tohoto dokladu pojišťovací společností. Rizikem této varianty havarijního připojištění je fakt, že pojišťovna se nemusí ztotožnit s výší částky za realizovanou opravu a zaplatí vám jenom část finančních prostředků.

Nepříjemná situace, kterou v pojišťovacích podmínkách může přehlédnout opravdu každý. Volíte-li novodobé havarijní pojištění, hlídejte si natolik běžné věci, jako je například uhrazení škody, což by vás mohlo ve finále poměrně nemile překvapit. Nástrahy havarijního připojištění, které není radno podceňovat.

Mohlo by vás zajímat