Nakupování z druhé ruky

Nákupy z druhé ruky byly a jsou oblíbené. V současné době snad ještě více než dříve. To je dáno většími tendencemi lidí šetřit, ale i tím, že díky aukčním portálům a jiným inzertním webům je nabídka velká a snadno dostupná.

Prodej použitého zboží od běžného se odlišuje v občanském zákoníku. Nikde však není přesně uvedeno, jaké opotřebení může mít použité zboží. Proto je to vždy na domluvě mezi prodejcem a zákazníkem.
Měli byste však vědět, že i na použité zboží je záruční doba. Prodávající však neodpovídá za závady způsobené opotřebením při používání, a to v odpovídající míře.
Při nákupu použitého zboží na internetu, nezapomínejte k ceně zboží připočíst i poštovné, případně i další náklady, které vám mohou věci prodražit. Dejte si také pozor na podvodné nabídky. Vždy je lepší nakupovat zboží na prověřených portálech.

Hlavní inzertní portály, které byste neměli opomenout:

Co nakupovat z druhé ruky

Efektivní úsporu vám přinese, pokud budete z druhé ruky kupovat:

  • dětské oblečení: Malé děti rychle rostou, takže oblečení odrostou dříve, než ho stačí unosit. Proto není nutné kupovat nové.  Další tipy jak ušetři za miminko najdete zde.
  • knihy: Pokud si chcete koupit knihu a není zrovna novinkou na trhu, máte velkou šanci ji získat z druhé ruky. Zvlášť dnes si snadno najdete na internetu přesně ty knihy, které hledáte. Oblíbený je nákup učebnic z druhé ruky.
  • nábytek: Říkáte si, že nechcete levný nábytek na úkor jeho kvality? Nemusí být. Ne všechny „kusy“ v bazarech a v soukromých nabídkách konkrétních lidí jsou kvalitní, ale najdete i velmi zachovalý nábytek, na kterém se ještě zub času nestihl projevit.
  • automobily: Chvíli po té, co vyjedou auta z autosalonu, jejich cena rapidně klesá. „Ojetiny“ jsou levnější, ale samozřejmě je nutná velká obezřetnost. Jinak byste si mohli snadnou koupit vrak, který se stane jen pastí pro vaši peněženku. Vhodným tipem je nákup referenčních vozů. Jsou levnější a nemají příliš najeto.
  • sportovní vybavení: Použité sportovní vybavení se vyplatí kupovat, především pokud s daným sportem začínáte a nemáte vysoké nároky či jistotu, že vás sport nadchne. Samozřejmě záleží na konkrétním vybavení. U takového, které by mělo být přesně na míru sportovce, si raději kupte nové. Vhodné je touto cestou nakupovat např. fitness vybavení, lyže, jízdní kola atd.

Co raději nekupovat z druhé ruky

Z druhé ruky raději nekupujte:

  • boty: Nejde sice o levnou položku, přesto se doporučuje kupovat nové, protože se formují podle nohy toho, kdo je nosí jako první. Není proto vhodné, aby je nosil někdo další. Nebezpečné je to zvlášť u dětí, kterým se noha teprve vyvíjí.
  • některé dětské vybavení: Jak jsme si výše uvedli, dětské oblečení z druhé ruky je efektivní investicí. Je však dětské vybavení, které byste z druhé ruky kupovat neměli. Příliš se nedoporučuje nákup matraček a dobré je zvážit i nákup plastového nádobí, ve kterém se mohou držet bakterie a plísně. A co autosedačka? Pokud vám ji prodává někdo, komu důvěřujete, můžete, ale od cizího člověka raději ne. Je zde riziko, že můžete být autosedačka z bouraného auto a ta už nemusí být stoprocentně bezpečná.
  • starší notebooky: Notebooky mají omezenou životnost, takže ty starší vám nemusí dlouho vydržet a také vám hrozí větší riziko nutnosti oprav a koupě nových komponentů, zvlášť některé se hodně prodraží. Pokud chcete koupit použitý notebook, zaměřte se pouze na ty, které nejsou starší jednoho roku.

Závěrem

Uvedli jsme si alespoň několik položek, které je efektivní nakupovat z druhé ruky a jakým nákupům se raději vyhnout.
Je mnoho položek, které jsou sporné. Někteří je nakupují z druhé ruky s oblibou, jiní by do takové koupě nešli. Ať už z druhé ruky kupujte cokoliv, vždy buďte obezřetní, aby vám koupě skutečně přinesla úsporu.