Na co myslet při změně banky

Většina lidí je klientem nějaké banky. Minimálně v ní má běžný účet, popřípadě i další produkty, tj. spořící účty, půjčky, kreditní karty atd.

Lidé si mohou vybrat z dnešní velké nabídky bank, ať už těch tradičních, které u nás působí dlouhou dobu, ale i moderních internetových, jež nabízí pohodlnější přístup k financím.
Lidé se rozhodují ke změně banky především díky vidině finančních úspor za poplatky, případně lepší zhodnocení vkladů na účet. Dalším častým důvodem pro změnu banky je intuitivnější internetové bankovnictví a možnost v něm vyřídit většinu úkonu bez nutnosti chození na pobočku banky.

Srovnat osobní účty můžete např. na měšci:

Obecně lze říci, že o změnu banky je mezi klienty stále větší zájem. Je to díky velké nabídce, ale i pozitivnějšímu přístupu lidí k možnosti ušetřit.

Co brát v potaz při změně banky

Změna banky není složitou záležitostí. Při výběru nové banky a posuzování její výhodnosti je však několik aspektů, které byste měli zvážit. Jsou jimi:

  • podmínky v souvislosti s poplatky: Líbí se vám banka tím, že u ní nebudete platit poplatky za určité služby? Zjistěte si, jestli to platí stoprocentně, či je-li osvobození od poplatků něčím podmíněno.
  • komunikace: Moderní banky vám umožňují vše vyřizovat online způsobem a některé dokonce nemají ani své kamenné pobočky. Víte jistě, že vám to bude vyhovovat? Mnozí lidé by rádi měli možnost v případě jakýchkoliv problémů si vše vyřídit osobně.
  • hypotéka: Plánujete-li v brzké době hypotéku, zvažte, jestli skutečně je dobré měnit banku. Ta, u které jste, zná vaší finanční historii, a pokud je v pořádku, máte u ní větší šanci dosáhnout i hypotečního úvěru a někdy dokonce za výhodnějších podmínek. Na druhou stranu dosažení hypotéky je diskutabilní, jde-li o banku, která má obecně náročné podmínky na klienty.
  • finanční služby: Promyslete si, jaké služby banky budete nejčastěji využívat a jak je má zpoplatněná nová banka, např. výběry z bankomatů atd.
  • celková informovanost: Vyberte si banku až pro prostudování všech informací o jednotlivých finančních institucích, které vás zaujaly. Je zřejmé, že v reklamních letáčcích vás každá seznámí jen s výhodami. Nenechte se jimi uchlácholit a informujte se o bance dopodrobna.
  • porovnání bank: Při hledání banky vám pomohu internetové srovnávače. Vybírejte však takové, které jsou na nestranných portálech zahrnujících co nejvíce bank a vycházející z aktuálních podmínek. I po internetovém srovnání je však nutné se zamyslet nad tím, jestli skutečně pro vás bude nejlevnější nabídka nejlepší. Může vám např. vadit nedostatečnost služeb, neintuitivní internetové bankovnictví, absence kamenných poboček atd.

Jak změnit banku a Kodex mobility

Při změně banky je nejtěžší rozhodnout se, která konkrétní bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům. Samotná změna může být velmi jednoduchá díky tzv. kodexu mobility, o jehož existenci ještě dneska stále hodně lidí neví.
Díky kodexu si pouze vyberete novou banku a vyplníte formulář o změně banky, na jehož základě nová banka převede běžný účet včetně trvalých příkazů atd. Banka za vás zruší i původní běžný účet. Vy se tak nemusíte o nic starat. Celkově změna netrvá déle než tři týdny a pro vás bude naprosto nenáročná a hlavně zdarma.
Zmíněný Kodex mobility klienta téměř všechny banky. Byl vytvořen právě proto, aby bylo možné bezproblémově změnit banku.
Základem Kodexu mobility jsou principy EBIC (European Bankong Industry Commitee). Ty byly vyvinuté bankami, spořitelnami a jinými institucemi na základně výzvy Evropské komise v roce 2008. U nás dokument zpracovala Česká bankovní asociace.
Samozřejmě máte možnost si změnu obstarat celou sami bez toho, abyste dávali písemný souhlas nové bance. V tom případě si sami zrušíte účet ve stávající bance. Budete si však do ní muset dojít a navíc někomu není příjemné ukončovat spolupráci s finančním institutem. Ovšem je to vaše volba, na kterou máte právo.
Počítejte s tím, že původní banka vás bude „přemlouvat“, abyste ji neopouštěli. Možná vám poskytne i některé výhody. Jak se rozhodnete, je jen na vás a na vašem posouzení výhody i nevýhod obou finančních ústavů.