Dokáže myčka nádobí uspořit vodu a elektřinu?

Myčky nádobí se stávají součástí četných domácností. Mají své příznivce i odpůrce. Nemáte-li s tímto spotřebičem zkušenosti, pravděpodobně vás překvapí, kolik rozmanitých modelů je na trhu. Liší se velikostí, designem, funkcemi, energetickou třídou a dalšími faktory.

Odlišné jsou i ceny myček. Najdete je v širokém cenovém rozpětí. Cenu ovlivňují především energetická třída a funkce myček. Mezi funkce patří např. kontrola znečištění vody a následná úprava mycího cyklu, vysokotlaké vodní trysky, multizone (volba vícezónového mytí), program pro intenzivní mytí, poloviční náplň, pojistka proti přetečení, noční program se sníženou hlučností, odložený start atd. Některé funkce skutečně oceníte, bez jiných se bez problémů obejdete.

Při pořizování myčky nádobí se rovněž můžete rozhodnout, dáte-li přednost volně stojící myčce či vestavěnému modelu. Druhé možnosti uživatelé využívají při výstavbě či rekonstrukci kuchyně.

Úspora za vodu s myčkou nádobí

Někteří tvrdí, že myčky jsou „žrouty“ vody a tím i nevýhodné pro ty, kterým není jedno, kolik za vodu zaplatí. Není to pravda. S myčkou můžete naopak za vodu ušetřit a často i nemalou sumu. Důležité je však její efektivní používání.

Vyplatí se především v domácnostech, ve které je více členů. Kromě vody vám totiž ušetří i cenný čas. Myčka pro jednoho člověka či dva lidi není tolik efektivní. Několik kusů nádobí většina lidí raději umyje v ruce, než aby investovala do nového domácího spotřebiče.

Máte-li myčku, vždy přistupujte k mycímu programu pouze, když ji naplníte. Koupili jste si myčku s programy na úsporu vody? Využívejte jich. Důležité je však vybrat model, jehož programy jsou nastavené smysluplně a skutečně vám deklarované výhody přinesou.

Při výběru myčky nemějte na mysli pouze úsporu vody. Vybírejte myčku podle spotřeby elektrické energie. K tomu vám pomohou energetické štítky, na kterých je uvedená energetická třída spotřebičů. Nejúspornější myčky mají označení A+++.

Využívání programu pro sušení a mytí ve velmi horké vodě myčka nádobí spotřebovává nejvíce elektrické energie. Máte-li funkci na odložení startu mytí a dvoutarifní sazbu elektřiny nezapomeňte mycí program nastavit na dobu nízkého tarifu.