Miminkovský věk: Na čem můžete ušetřit?

Pro mnohé rodiny jsou první roky potomka v rodině finančně náročné. Není divu. Rodina přijde o ženin příjem nahrazený mateřskými dávkami, později rodičovským příspěvkem, který je průměrně 7 600 Kč (při čerpání mateřské tři roky). Pokud měla žena třeba plat 20 000 Kč měsíčně, jde o pořádný finanční propad. Rodině tedy ubude příjem a přibudou výdaje související s miminkem. Ještě horší situaci mají matky samoživitelky. Proto je dobré si před pořízením dítěte (je-li plánované) něco našetřit. Šetřit můžete i po narození dítěte.

Níže uvádíme pár tipů na úspory. Část z nich se opírá o nákupu z druhé ruky se souvisejícími radami. Kde koupit oblečení a zboží pro mimi z druhé ruky?

 • Maminka.cz – oblíbený časopis maminka, má svůj bazárek pro maminky
 • Sbazar.cz –  často lze koupit zboží i zde. My třeba koupili pěknou houpačku 😉

Oblečení

 • Spoustu nastávajících maminek nakupuje mnoho oblečení pro novorozence. Nepřehánějte to. Novorozenci rychle odrostou a mnohdy se stává, že některé oblečení vůbec nevyužijí. Myslete na to, že mnoho lidí ve vašem okolí vám bude chtít něco při příležitosti narození miminka koupit a někteří volí právě oblečení.
 • Nemusíte nutně kupovat oblečení nové, alespoň ne všechno. Právě díky tomu, že novorozenci rychle rostou, nestačí oblečení opotřebovat, a proto nevypadá obnošeně. Výběr je široký. Mnohé maminky prodávají oblečení, když jim dítka odrostou.
 • Vhodné je nakupovat oblečení v neutrálních barvách, zvlášť když plánujete další dítě a rádi byste ho využili i pro něj. Snadněji se také prodává dalším maminkám.

Kočárek

 • I kočárek se dá koupit z druhé ruky. Tím ušetříte i několik tisíc korun a na kvalitě kočárku to vůbec nemusí být znát, alespoň pokud si dobře vyberete.
 • Nechcete-li během raného dětství vašeho dítka kupovat více kočárků, můžete vybírat z kombinovaných modelů. Používá se od narození do tří let dítěte. Pečlivě však u něj zkoumejte jeho parametry, především podvozku. Existují různé kombinace. Některé kombinované kočáry jsou však na úkor pohodlí miminka a mají také vyšší hmotnost. Proto zvažte, jestli opravdu bude kombinovaný kočárek pro vás a vaše miminko tím správným řešením.

Hračky

 • Miminko nepotřebuje mít pokojík přeplněný hračkami. Sice je potřebuje pro svůj správný vývoj, ale důležité je, aby bylo, na co se koukat a aby hračky vydávaly zvuk. Nemusí však jít o drahé hračky. Mnohé dokonce vyrobíte sami (např. kamínky v uzavřené nádobce). V pozdějším věku po vás bude potomek chtít to, co mají ostatní děti. Využijte, že v tomto věku ještě není.

Pleny

 • Máte-li doma miminko, jsou pleny podstatným výdajem rodinného rozpočtu. I na plenách se však dá ušetřit. I když rozhodně ne tak, že byste dítě přebalovali méně často, či používali ty nejlevnější pleny. Na druhou stranu není nezbytně nutné používat ty nejdražší. Najděte si značku, která bude pro vás přijatelným kompromisem ceny a kvality.
 • Dětské pleny jsou často součástí slevových akcí. Využívejte jich a kupujte si pleny do zásoby.
 • Naučte své dítě co nejdříve na nočník. Mnozí rodiče to odkládají, protože je to náročné a vyžaduje to velkou trpělivost ze strany rodičů. Dítko se to však naučit musí a úspora je další motivace proč s tím začít včas.

Strava

 • Nejjednodušší radou jak ušetřit na stravě miminka, je co nejdéle kojit. Pokud to z nějakého důvodu nejde, nedá se nic dělat, ale nepřestávejte kvůli své pohodlnosti. Kojte co nejdéle. Nejenže je mateřské mléko zadarmo, ale také má všechny potřebné výživné látky a upevňuje citový vztah matky a dítěte.
 • Pokud už nekojíte, vařte pro dítko. Je to rozhodně levnější než mu kupovat drahou dětskou stravu ve skleničkách.