Měření spotřeby elektrické energie

Elektrická energie je nedílnou veličinou každého objektu, ať už je rodinný či komerční. Jde o komoditu, která dnes pohání a dodává život většině domácích spotřebičů a nejrůznějším zařízením. O tom jak vypočítat spotřebu elektrické energie a náklady spotřebičů jsme si již psali.

Jak to udělat bez námahy? Mnohé z vás jistě zajímá, jaká je spotřeba elektřiny právě u vás, na jaké výdaje se máte připravit, kde lze tyto náklady minimalizovat a jaké spotřebiče jsou provozně nejdražší? K těmto výsledkům se lze dopracovat hned dvěma možnými způsoby.

Orientační spotřeba elektřiny

Tím nejzákladnějším procesem měření spotřeby elektrické energie je ruční výpočet. Tedy zjištění přibližné hodnoty daného spotřebiče, ke které se lze dopočítat za pomoci dvou veličin. Jednu z nich představuje výkon spotřebiče ve Wattech a druhou je doba provozu v hodinách. Klasickýmnásobením obou dvou čísel se domůžete spotřeby v kWh, která vám již poví mnohé, o nákladnosti daného výrobku.

Na samotný výsledek má však vliv nízký tarif a vysoký tarif, který může hrát podstatnou roli, jelikož za různá časová období, platíte odlišnou cenu za kWh.

Jak sami můžete uznat, jde o poměrně nepřesné a velice orientační měření, které lze však s pomocí novodobé techniky určit daleko přesněji.

Praktický a nezbytný elektroměr

Měření spotřeby el energie můžete provést za pomoci elektrického elektroměru, který máte umístěn ve vaší rozvodové skříni a jehož správcem je váš poskytovatel elektřiny. Prvek, na základě něhož je vám ve finále fakturována výsledná částka za odběr této drahocenné komodity.

Setkat se samozřejmě můžete se dvěma odlišnými přístroji. Ve starších nemovitostech je toelektromechanický elektroměr, v novostavbách již narazíte na elektroměr digitální.

Jak sami můžete velice dobře tušit, s pomocí tohoto prvku se domůžete pouze měření spotřeby elektřiny kompletní, za celý objekt, nikoliv za různé spotřebiče nebo části domácnosti.

Digitální měřič spotřeby

Daleko praktičtější variantou je volba moderních měřičů do zásuvky, jež jsou na současném trhu prezentovány v hojném měřítku. Jde o efektivní doplněk, který je povětšinou vybaven displejem, jež vám prozradí vše potřebné. Zařízení stačí připojit do elektrické soustavy, mezi běžnou zásuvku a samotný spotřebič. S pomocí bohatého nastavení pak může být zohledněn i vysoký či nízký tarif.

Přístroje, jež vám předkládají několik důležitých a zajímavých hodnot, které jsou dlouhodobě ukládány, a lze se k nim zpětně vrátit. V rámci různých modelů postačuje nastavit vámi zvolený tarif a okamžitě máte přehled o nákladech na spotřebovanou elektřinu.

Praktický měřič spotřeby elektrické energie, kterým můžete díky jeho přijatelné ceně, vybavit v podstatě různé místnosti vaší domácnosti. Prvek, díky němuž budete mít výdaje za elektřinu plně pod kontrolou.