Mějte podchycené výdaje ve vašem rodinném rozpočtu

Zaznamenávání vašich výdajů, ať už osobních či rodinných, vám dá přehled o tom, za co peníze utrácíte.

Nejde o účetnictví firmy, takže nemusíte k zaznamenávání výdajů přistupovat nijak složitě. Zkrátka si jen vyčleňte sešit a začněte se zaznamenáváním výdajů. Co vše budou vaše záznamy obsahovat, je jen na vás. Měly by mít alespoň datum, název položky a částku.
Při zaznamenávání údajů je důležitá pečlivost. Snažte se zanášet své výdaje pravidelně, abyste na žádné nezapomněli. Buď si schovávejte všechny účty, nebo si útratu zapisujte každý den.

Aplikace pro zaznamenávání výdajů

V dnešní době moderních technologií si nemusíte zaznamenávat výdaje na papír, do sešitu či v textovém editoru vašeho počítače. Existují aplikace, které vám pomohou mít přehled o výdajích. Jedním z nich je například Expense Tracker Recorder. Jde o malou aplikaci, kterou je vhodné používat souběžně s HandWallet. Díky tomu budete mít pod kontrolou své výdaje, účty, rozpočet – zkrátka vše kolem financí.
Existuje však mnoho dalších finančních programů, které vám pomohou hlídat váš rodinný rozpočet. Jsou jimi např.

Najděte si takový, který bude vašim potřebám nejlépe vyhovovat.

Proč si zapisovat výdaje: Shrnutí

  • Budete mít přehled, za co peníze utrácíte.
  • Můžete porovnávat výdaje za jednotlivé měsíce a zjistit, které jsou finančně náročnější a pořídit si na ně finanční rezervu.
  • Samotné sepisování výdajů je motivací šetřit. Více si uvědomíte, že i když si kupujete maličkosti, za měsíc se útrata za nich nastřádá a nejde o zanedbatelnou částku.
  • Uděláte si přehled, za jaké položky nejvíce utratíte a budete se moci pak zaměřit na úsporu v této oblasti.
  • Lépe si budete tvořit finanční rezervy.

Vyhodnocování výdajů

Samotné zapisování výdajů je důležité, ale měli byste své záznamy také vyhodnocovat. Vypište si, kolik peněz utratíte za jídlo, oblečení, hygienu, věci do domácnosti, zábavu, za děti atd. Zdají se vám výdaje za některou položku příliš vysoké? Přemýšlejte o tom, jestli by nešly snížit.
Samozřejmě kromě výdajů byste měli mít přehled i o vašich příjmech. Díky tomu snadno zjistíte, kolik peněz vám měsíčně zbývá. Zamyslete se také, co s touto částkou uděláte. Na běžném účtu je dobré mít drobnou rezervu, ale další peníze je rozhodně lepší zhodnocovat optimálním finančním produktem. Zvolte ho podle vašich preferencí a životní situace (jak dlouho můžete peníze postrádat, na co šetříte atd.).
Pokud se po odečtení výdajů od příjmů dostáváte k nule nebo dokonce do mínusových čísel, je to ještě větší důvod na důsledné zamyšlení se nad vaší finanční situací.