Jak se dá ušetřit na dovolené?

Každý má jinou představu o dovolené. Někteří žijí heslem „Je to dovolená, tak proč si ji neužít naplno“, další si uvědomují, že letní čas není důvodem utrácet peníze zbytečně. Neznamená to však, že by tito lidé museli být ošizeni. Každý si pod pojmem pěkná dovolené představuje něco jiného a i rozpočty na ni se značně liší.

Srovnání dovolených:

  • dovolena.cz – největší portál od společnosti Student Agency
  • invia.cz – rozsáhlý portál nabízející jak dovolené, tak letenky a další služby

Hezká dovolená se dá užít v České republice, v zahraničí u moře, na horách, sjížděním řeky, pěší turistikou atd. Možností je spoustu a na každé lze najít způsoby jak ušetřit.

Další tipy, jak ušetřit na dovolené

Chcete si dopřát pěknou dovolenou, ale zároveň hledáte tipy jak na ni ušetřit? Pojďme si dát několik rad, které by i vám mohli pomoci:
Vybírejte ze zájezdů last minute: Koupě dovolené na poslední chvíli je velmi oblíbená právě díky značné úspoře peněz. Můžete ušetřit kolem 30 %, ale nějaké cestovní kanceláře vám nabídnou ještě větší slevu. U zahraničních dovolených do vzdálených destinací tak ušetříte i několik tisíc korun a podíváte se tam, kam byste se třeba za plnou cenu nikdy nevydali. Nevýhodou této nabídky je omezenost destinací a nutnost časové flexibility. Ne v každé práci je možné si vzít dovolenou narychlo.
A co takhle first minute: I za včasnou koupi dovolené cestovní kanceláře nabízejí značnou slevu. Výhodou je, že máte výběr z širší nabídky než u last minute. Nevýhodou oproti tomu je, že sleva nebývá tak velká.
Podívejte se na nabídku slevových portálů: V posledních letech jsou v České republice velmi oblíbené slevové portály. Jejich prostřednictvím můžete koupit i zájezdy. Vždy je však kupujte na prověřených webech a předem si zjistěte, co vše zájezd obsahuje. Nestane se vám, že byste si koupili levný zájezd a pak se teprve dozvěděli, co vše nebylo do ceny zahrnuto.
Jezděte na dovolenou mimo sezónu: Plánujete-li rodinnou dovolenu, asi vám kvůli letním prázdninám dětí nezbude nic jiného, než cestovat na zahraniční dovolenou v sezóně. Pokud však cestujete bez nich, využijte toho, že mimo sezónu jsou ceny zájezdů cenově výhodnější.
Cestujete-li letecky, nakupujte letenky online: Podívejte se i na další tipy jak ušetřit za letenky.
Cestujte na vlastní pěst: Nechytáte-li se do oblasti, kde se nedoporučuje cestovat na vlastní pěst, vydejte se do ní bez cestovní kanceláře. Značně ušetříte a díky možnosti si předem zarezervovat hotel i letenky online vás to nebude stát ani příliš zařizování. Nezapomeňte na cestovní pojištění. Bez něj by se vám mohla dovolená hodně prodražit.
Vyhledávejte ubytování online: Porovnávejte jednotlivé nabídky a někdy je možné i vyjednávat o ceně. V některých destinacích si bez problémů najdete vhodné ubytování až na místě. Zpravidla vám poradí v informačním centru města.
Využijte platební kartu na zaplacení v obchodech: Bude vám počítán výhodnější kurz, než kdybyste platili v hotovosti.
Kupujte exotickou dovolenou v zahraničí: Nabídka exotických dovolených je cenově přijatelnější u zahraničních cestovních kanceláří. Lidé využívají především jejich služeb v Německu.
Vybírejte destinace, které nejsou drahé: Záleží samozřejmě na tom, co je pro vás prioritou, jestli poznat konkrétní místo či být např. někde v teple u moře.
Cesta autem: Chystáte-li se na dovolenou někam relativně blízko, zvažte cestu vlastním autem, především pokud ho můžete plně obsadit.
Jezděte s prověřenými cestovními kancelářemi: Podívejte se na recenze a zkoumejte jejich působnost na trhu. Snížíte pravděpodobnost, že zaplatíte peníze za dovolenou a nakonec neodcestujete.
Mobilní služby: Před odjezdem či odletem na zahraniční dovolenou, si zjistěte, jestli máte aktivní roaming a jaký tarif je pro vás nejlepší. Budete-li mít v zahraničí připojení k internetu, volejte přes internet. Se službou Skype nic neplatíte.
Zvažte nabídku výletů na místě dovolené: V destinaci, ve které budete, vám budou s největší pravděpodobností nabízené různé výlety. Předem si zjistěte, jestli se do daného místa nemůžete dostat levněji, popřípadě stojí-li vůbec uvedená lokalita za návštěvu.
Jídlo: Pokud se chcete v zahraniční levněji najíst, hledejte stravovací zařízení mimo hlavní centra turistického ruchu. Ne pokaždé je také nutné chodit do restaurace, občas není na škodu si koupit nějaké potraviny v obchodu.
Srovnání cen: Chcete-li kupovat potraviny či suvenýry v destinaci, ve které se nacházíte, projděte si více obchodů a porovnávejte ceny. Mohou se značně lišit.
Smlouvejte: V mnohých zemích je obvyklé smlouvání v obchodech (především na tržištích). Zkuste to také. Můžete se dostat na zajímavé ceny.
Nepovedlo se vám našetřit na dovolenou? V tom případě si naplánujte úsporný(é) výlet(y) v okolí vašeho domova a finančně náročnější dovolenou odložte. Rozhodně si na ni nepůjčujte peníze od banky či nebankovní společnosti. Je to cesta do pekel.