Krbová kamna – druhy, výhody a nevýhody

Krbová kamna představují zařízení pro vyhřívání místnosti. Přívlastek „krbová“ si nesou podle toho, že mají prosklená dvířka, takže vidíme přes ně oheň. Krbová kamna se nejčastěji vyrábějí z kovu, ale i kamene či betonu. Mohou být hlavním i doplňkovým zdrojem tepla ve vaší domácnosti.

Krbová kamna se liší v mnohých aspektech. Při jejich výběru se soustřeďte především na výkon. Ten by měl odpovídat účelu, na který je potřebujete. Chcete vytopit jen malou místnost či vám záleží především na nich jako na designovém prvku, nebo byste rádi zajistili teplo pro více místností? Nedokážete-li odhadnout, jaký výkon by měla mít vaše krbová kamna, poraďte se s odborníkem.

Kromě prostoru, který budete potřebovat vytopit, je nutné při výběru krbových kamen brát v potaz tah komínu a průměr kouřovodu.

Druhy krbových kamen

Krbová kamna dělíme podle různých kritérií. Přibližme si jejich dělení alespoň podle systému vytápění a počtu plášťů.

Dělení krbových kamen podle počtu plášťů

  • jednoplášťová: Tyto kamna velmi rychle vytopí místnost, protože předávají teplo sálání pomocí skla, ale i boků. Teplo, jež vyrobí jednoplášťová kamna, nemají vlastní rychlost.
  • dvouplášťová: Předávají teplo dvojím způsobem. Stejně jako u jednoplášťových kamen sáláním, ale navíc ještě prouděním.

Dělení krbových kamen podle systému vytápění

  • teplovzdušná: Jejich základem je cirkulace vzduchu v místnosti. Mezi výhody tohoto systému patří rychlost, nízká cena a celková jednoduchost. Nevýhodou je vysušování vzduchu, což je nežádoucí především pro lidi mající nějaké zdravotní potíže. Vyrábí se v tradičním i moderním designu.
  • sálavá: Jedná se o jednoplášťová kamna. Nejlépe se hodí pro vytápění menších prostor či chcete-li krbová kamna jen jako designový prvkem do místnosti. Lidé si je často pořizují na chatu.
  • s tepelným výměníkem: Hledáte-li krbová kamna, které je vhodné pořídit si do rodinného domu s tím, že vytopí celý jeho prostor, jsou pro vás tyto kamna vhodnou volbou. Hodí se i na napojení na bojler, podlahové vytápění či radiátory.

Zajímavou alternativou jsou také biokrby, o kterých jsme psali v předešlém článku.

Výhody krbových kamen

Mezi hlavní výhody krbových kamen jako zdroje tepla patří ekonomická úspora. Pevná paliva jsou levnější než zemní plyn či elektrická energie. Lidé si je pořizují, ale i kvůli jejich designu. Vyrábí se v rozmanitých provedeních a některé „kousky“ se budou pěkně vyjímat i ve velmi moderních interiérech.

Mnohým lidem se zamlouvá, že díky skleněné výplni krbových kamen vidí na oheň. Možná se i vy rádi díváte se na plápolající plameny a posloucháte charakteristický zvuk praskajícího dřeva.

Krbová kamna jsou oblíbená i díky své ekologičnosti. Vyberete-li si vhodné zařízení, bude vysoce účinné. Z dalších výhod si jmenujme ještě jejich příznivou cenu, možnost přemístění, velký výběr a rychlou montáž a topení dřevem.

Nevýhody krbových kamen

A jaké aspekty krbových kamen by vám mohly vadit? Krbové kamna mají většinou menší výkon než třeba krbové vložky. U teplovzdušných krbových kamen je třeba počítat s dalšími nevýhodami.

Kvůli cirkulaci vzduchu dochází k víření prachu a vysoušení vzduchu. Dalšími nevýhodami je potřeba časté obsluhy, více času na údržbu a máte-li malé děti, je tu větší nebezpečí, že se o ně spálí.

Mohlo by vás zajímat